یونان

درباره یونان

یونان با مساحتی در حدود 957 131 كیلومتر مربع، كشوری است در جنوب شرقی اروپا در كرانه های شمالی دریای مدیترانه. در شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان همسایه است و از شمال غرب با تركیه مرز مشترك دارد. سرتاسر جنوب، شرق و غرب این كشور را كرانه های زیبای مدیترانه فراگرفته اند. در شرق و جنوب شرقی یونان، دریای اژه ودر غرب و جنوب غربی، دریای ایونی قرار دارند كه هر دو دریا در واقع بخشی از مدیترانه می باشند. یونان جنوبی ترین كشور در شبه جزیره بالكان است و در میان سه قاره اروپا آفریقا وآسیا قرار گرفته و از نظر سوق الجیشی موقعیتی بی نظیر دارد. از نظر جغرافیایی و آب و هوا كشوری است كه در یك نگاه از 2بخش تشكیل می گردد، سرزمین اصلی و جزایر.
دوهزار جزیره ای كه این كشور را فراگرفته اند هریك دنیایی هستند در قالب یك جزیره. در طول تاریخ ،جغرافیا و اقلیم تاثیری عمیق هم بر توسعه سیاسی و هم بر زندگی روزمره مردم داشته است. در یونان هیچ نقطه ای نیست كه فاصله اش از دریا بیش از صد كیلومتر باشد.كوه های نا هموار با شیب تند 70% خاك این كشور را فرا گرفته است و تنها در 20% از سطح كشور زمین مناسب كشاورزی وجود دارد. در سرزمین های حاصلخیز واقع در دره های كوهستانی، چند جلگه كم ارتفاع به چشم می خورند. بلند ترین نقطه یونان كوه المپ(المپوس) به ارتفاع 2917 متر می باشد كه یونانیان باستان المپ را خانه خدایان قلمداد می كردند و از تقدس بالایی برخوردار بود. آب و هوا در یونان در مناطق ساحلی وجنوبی آب وهوایی مدیترانه ای است، در تابستان ها هوا گرم، طولانی وخشك و در زمستان ها معتدل، مرطوب و پر باران است.
 

مردم:

با جمعتی بالغ بر 11میلیون نفر، یونان كشوری است كه از بافت جمعیتی همگونی بر خوردار است و در مقایسه با سایر كشورهای اروپایی(كه از تنوع نژادی و قومی بالایی برخوردارند) اكثریت مردم این كشور(بیش از 98%) یونانی هستند وزبان اول آنها یونانی است. مسلمانان بزرگترین اقلیت قومی و مذهبی یونان را تشكیل می دهند و در حدود 5/1% از جمعیت این كشور را در بر می گیرد.

دین اصلی در یونان مسیحیت ارتدوكس است و بالغ بر 95% از جمعیت این كشور پیرو كلیسای ارتدوكس یونان می باشند.كلیسا و دین تاثیری عمیق و گسترده در زندگی مردم یونان دارد ونظام آموزشی، فرهنگ، تعطیلات رسمی و زندگی خانوادگی حتی امروز هم تحت تاثیر تعلیمات دینی شكل می گیرد ودر یونان این تاثیر به مراتب بیش از هر كشوراروپایی ملموس و مشهود است. یونانی ها مردمی خونگرم، مهمان نواز وخانواده دوستند.نهاد خانواده هسته اصلی جامعه یونان را شكل می دهدوهمبستگی عمیقی اعضای خانواده را به یكدیگر پیوند می دهد.

فرهنگ:

یونان زادگاه و مهد هنر،علم وفلسفه غرب است وبدون شك یكی از تاثیرگذارترین تمدن ها در جهان باستان به به شمار می رود وروزگاری خاستگاه یكی از بزرگترین و با نفوذ ترین تمدن های فرهنگ ساز در تاریخ جهان بوده است.یونیان باستان كه سرزمینشان را هلاس(Helas ( می نامیدند،میراث فرهنگی فوق العاده ای از خود به جای می گذاشتند.معماری،مجسمه سازی ،اندیشه های سیاسی،شعر،تاتر ودرام به صورت كمدی وترازدی،بازی های یونان المپیك یونان، فلسفه،هندسه و ریاضیات همه و همه حوزه هایی هستند كه در یونان باستان به اوج خود رسیدند. تاثیر آن تا به امروز هم ملموس است.یونان سرزمین شخصیت های اسطوره ای همچون آپولو،آتنا وزئوس ونیز زادگاه مشاهیروپیشگامان تاثیر گذاری مثل:افلاطون،سقراط وفیثاغورث است.در دوران معاصر نیز آثار ادبی نویسندگان یونانی تاثیری مهم بر ادبیات جهان داشته است.17 اثر مهم تاریخی،طبیعی ازاین كشور در فهرست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده اند تاریخ در گوشه گوشه این سرزمین موج می زند در هر روستای دور افتاده نیز نمونه هایی از تمدن درخشان یونان نوازشگر چشمان بازدید كنندگان است.

زبان:

یونانی زبان رسمی در یونان است.با تاریخ مكتوبی بیش از 3400 سال یكی از قدیمی ترین زبانها در خانواده زبانهای هند و اروپایی است.یونانی از جمله زبان های اروپایی است كه سیر تاریخی نسبتا متفاوتی را ملی نموده است. نمونه ای از زبان یونانی كه طی دوران باستانی و در سراسر یونان و شرق نزدیك رایج بوده است، از گویشی مشتق شده كه در آتن باستان به كار می رفت و عهد جدید انجیل از زبان عبری به این گویش كه به آن"كوئیی" می گویند ترجمه شده كه بعدها زبان نوشتاری رسمی در كلیسای ارتدوكس یونان گردید. برای نگارش زبان یونان خط و الفبای یونانی به كار گرفته می شود.در سال 1917 خط یونانی جدید در مدارس ابتدایی این كشور تدریس شد و در سال 1976 قانونی به تصویب رسید كه زبان یونانی جدید را زبان رسمی یونان اعلام نمود.

نظام سیاسی:

حكومت یونان جمهوری چند جزئی با یك مجلس قانون گذاری است.نمایندگان مجلس یونان هر چهار سال یك بار با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند.نمایندگان مجلس،رئیس جمهور را به مدت 5 سال انتخاب می كنند كه البته پس ازاصطلاحات قانون اساسی یونان در سال 1986 قدرت رئیس جمهور كاهش یافت و بیشتر وظایف وی تشریفاتی می باشد.نخست وزیر رهبر حزب سیاسی است كه اكثریت كرسی های پارلمان را در دست دارد.نخست وزیر اسامی وزرا را برای انتصاب رسمی به رئیس جمهوری ارائه می كند وتایید و انتصاب وزرا یكی از اصلی ترین كارهای تشریفاتی رئیس جمهور به شمار می رود.

عضویت در نهادهای بین المللی:

سازمان ملل متحد اتحادیه اروپا،شورای اروپا،ناتو،یونسكو،سازمان تجارت جهانی،یونیسف،یونید و...

اقتصاد:

اقتصاد یونان، اقتصادی سرمایه داری و مبتنی بر بازار است. خدمات، اصلی ترین بخش اقتصاد یونان را شكل می دهد و جهانگردی و كشتیرانی همراه با بانكداری و خدمات مالی نقش كلیدی وپایه ای در اقتصاد این كشور بازی می كنند.توسعه اقتصادی این كشور بیشتر مرهون سال های پس ازجنگ جهانی دوم است.این رشد قابل توجه بیشتر به واسطه اصلاحات ساختاری و مالی،سرمایه گذاری وحمایت های اتحادیه اروپا در 25 سال گذشته ورشد تولیدات بخش خصوصی بوده است. چنین رشد اقتصادی به یونان اعتماد به نفس داد ته دوشادوش كشورهای قدرتمند اقتصادی دراتحادیه اروپا حركت كند وهمواره كشوری تاثیرگذار در این اتحادیه باشد.موقعیت خاص استراتژیك این كشور در قلب اروپا ونزدیكی به دو قاره آسیا و آفریقا،یونان را به یكی ازپایگاهی های اصلی سرمایه گذاری برای شركتهای چند ملیتی تبدیل نموده است.بطوریكه امروز دفتر منطقه ای وخصوصا دفاتر تحقیقات علمی وصنعتی بزرگترین غول های صنعتی جهان همچون Motorola، زیمنس، اریكسون در این كشور قرار دارد. از آنجا كه شبه جزیره یونان از سه جهت با آب احاطه شده  همواره ارتباط اقتصادی و تجاری آن با سایر كشورها از طریق دریا نوردی وكشتیرانی صورت پذیرفته است و كشتیرانی نقش عمده ای در تولید ناخالصی ملی (در حدود5%) ایجاد اشتغال دارد .ناوگان كشتیرانی یونان از لحاظ تعداد و تنوع كشتی ها خصوصا از دهه 1960 به بعد جزو پر تعدادترین ناوگانهای كشتی رانی در كل جهان بوده است.

صنعت:

منسوجات،مواد شیمیایی،غذاهای پرورده.

كشاورزی:

به خاطر تنوع آب وهوایی و وجود دره های حاصلخیز در نقاط كوهستانی باغداری اصلی ترین فعالیت كشاورزی در یونان است.زیتون،تنباكو،پنبه و انگور اصلی ترین محصولات كشاورزی می باشند و از این بین انگور و زیتون از یونان باستان تا به  امروز شهره عام وخاص بوده اند.

واحد پول:  یورو از 100 سنت تشكیل شده است و از سال 2002 جایگزین در اخما(واحد پول سابق یونان)است.

اختلاف زمانی:

نسبت به تهران 5/1 ساعت عقب تر است.((GMT+2     

ولتاژ برق:

220 ولت است و دقیقا به سیستم برق ایران مطابقت دارد.

 

آب لوله كشی:

قابل شرب است