کره جنوبی

درباره کره جنوبی

 مناظر طبیعی بكر و رویایی و مردمی علاقمند به طبیعت و نیرو های آن بازدید كنندگان از كره را به حیرت می آورد. علاقه و شوق به زندگی در گوشه گوشه این سرزمین افسانه ای به چشم می خورد. كره جنوبی به مساحت 99646 متر مربع كشوری است واقع در شرق آسیا و جنوب شبه جزیرة كره. در واقع تنها همسایة زمینی این كشور كره شمالی می باشد كه در سال 1945 و در جریان جنگ های داخلی دو ابَر قدرت در دوران "جنگ سرد" یعنی آمریكا و شوروی دو كره از هم جدا شدند و شبه جزیرة كره به دو كشور جمهوری دموكراتیك خلق كره (كره شمالی) و جمهوری كره (كره جنوبی) تقسیم شد. كره جنوبی در شرق از طریق دریای زرد با چین و در غرب از طریق دریای شرق و تنگة كره با كشور ژاپن همسایه است. در یك نگاه كلّی كره جنوبی كشوری است كوهستانی و از نظر جغرافیایی می توان آن را به چهار منطقه اصلی تقسیم نمود: مناطق شرقی با رشته كوه های بلند و دشت های باریك در نوار ساحلی و مشرف به دریا، منطقه غربی با دشت های فراخ و تپه های سرسبز و جلگه های حاصلخیز، مناطق جنوب غربی با كوه ها ودره هایی اعجاب انگیز و در نهایت مناطق جنوب شرقی كه اكثراً حوزة آبریز رود ناكدونگ Nakdong را در بر می گیرد. در جنوب و غرب سواحل كشور در حدود سه هزار جزیره كوچك و بزرگ قرار دارند كه اكثراً خالی از سكنه اند. جزیرة زیبای جیجودو JeJu-do از بزرگترین آنهاست و بلند ترین نقطة كشور یعنی آتشفشان خاموش هالاسان Hallasan به ارتفاع 1950 متر در این جزیره واقع است. سئول بزرگترین شهر و پایتخت كره جنوبی می باشد.

تاریخ:

سرزمین كره میان چین و ژاپن قرار دارد و این موقعیت در شكل گیری خصوصیات تاریخی و ملی آن تاثیر بسزایی داشته است. در قرن 13 میلادی، دولت پادشاهی كره گرفتار حملات مغولان گردید. در سال 1392 یكی از استادان مذهب كنفسیوس به نام ئی سونگ گیه قدرت را در دست گرفت و سلسله سلطنتی چو سون را تاسیس نمود كه تا سال 1910 دوام آورد. در سال 1394 شهر سئول ساخته شد و به پایتختی كشور انتخاب گردید و آیین كنفسیوس جانشین آئین بودایی گردید. در سال 1597 یكی از فرماندهان نظامی ژاپن به نام تویوتومی هیدوشی به شوهون حمله كرد. این عمل به اتحاد و یگانگی اقوام مختلف كره ای و نبرد با نیروهای مهاجم منجر گردید و پشتیبانی چین از نیروهای ملی، نیروهای مهاجم را با تلفات سنگین روبرو كرد و باعث ویرانیهای گسترده ای در سراسر كره شد و گروه عظیمی از هنرمندان و صاحبان حرفه های مختلف به ژاپن برده شدند. طی نیمه دوم قرن 17 و سراسر قرن 18 كره دستخوش تحولات عظیم كشاورزی بود و سطح زندگی روستاییان ترقی نمود. در سال 1893 پیروان آئین جدید تونهاك (تركیبی از چند آئین شرقی) شهر چونجو را تصرف نمودند. چین و ژاپن كه از گسترش این آئین به وحشت افتاده بودند نیروهایی را به كره اعزام نمودند. در این بین ژاپنی ها پیروز شدند و سراسر جزیره كره تحت سلطه ژاپنی ها بود. این جزیره بین سالهای 1905 تا 1910 به تصرف ژاپنی ها درآمد و خاندان سلطنتی چوسون نیز منقرض گردید. با شكست ژاپن در جنگ جهانی دوم، شبه جزیره كره نسبت به مدار 38 درجه عرض جغرافیایی تقسیم شد. نیمه شمالی به تصرف اتحاد جماهیر شوروی و نیمه جنوبی به تصرف آمریكا درآمد. در كره جنوبی با نظارت سازمان ملل انتخاباتی در سال 1948 برگزار شد و سینگمان ری اولین رئیس جمهور كره جنوبی شد و سئول پایتخت كشور شد.

مردم:

در دوره اصلاحات و پیشرفت های عظیم اقتصادی در دهه های1970 ، 80 و 90 میلادی جمعیت زیادی از كره ای ها روستاهای خود را ترك كرده به مناطق بزرگ شهری و صنعتی مهاجرت كردند. این امر رشد سریع جمعیت خصوصاً در شهر های بزرگ را به دنبال داشت. كره ای ها مردمانی خندان، خونگرم و پر انرژی هستند كه این موضوع هر تازه واردی را به وجد می آورد. نظم و پشتكار فراوان از دیگر ویژگی های بارز این مردمان است. كره جنوبی یكی از یكدست ترین كشور های جهان از نظر تنوع قومی و نژادی است و در حال حاضر 95 تا 97 درصد از جمعیت كشور را كره ای ها  تشكیل می دهند. وقتی كره ای ها به كشور های "چند فرهنگی" یا "چند نژادی" همچون هند یا ایالات متحده سفر می كنند از تنوع و تكثر نژادی موجود در این كشور ها متحّیر می شوند. چینی ها بزرگترین اقلیت نژادی در كره جنوبی هستند كه از دیر باز در كره حضور داشته اند.

مسیحیت دین اصلی در كره است و در حدود 30 درصد جمعیت كشور مسیحی می باشند. كره ای ها به شاخه های مختلف مسیحیت اعتقاد دارند كه از این بین مسیحیت پروتستان از پیروان بیشتری برخوردار است. در حدود 23 درصد جمعیت بودایی اند. آئین كنفوسیوس نیز پیروانی هر چند اندك در آن كشور داراست و حدود نیمی از جمعیت كشور یا به دیگر ادیان معتقدند و یا از آئین خاصی پیروی نمی كنند. 

فرهنگ:

فرهنگ كره یكی از غنی ترین فرهنگها درشرق دور محسوب میگردد و كره ای ها همواره در عرصه های مختلف فرهنگ از جمله هنر و معماری، موسیقی، رقصهای سنتی و محلی و سینما، فعالیت گسترده ای داشته و دارند. صنعتی شدن و شهرنشینی در كره، تحولات زیادی در فرهنگ و زندگی مردم بخصوص در پایتخت آن سئول بوجود آورده است. این فرهنگ تاثیرات زیادی را از فرهنگ چین با آیین بودا و كنفوسیوس پذیرفته است. ورزش و خصوصا ورزشهای رزمی پدیده ای بسیار جدی در این كشور می باشد. كره زادگاه ورزش تكواندو است و این ورزش جزو لاینفك تعلیمات نظامی در ارتش كره جنوبی محسوب می گردد. این ورزش از سال 2000 میلادی رسما به بازیهای المپیك راه یافت. غذاهای سنتی كره در جهان از شهرت ویژه ای برخوردار اند و بازدید كنندگان از كره همواره به آرزوی بازگشت به كره و چشیدن طعم بی نظیر غذاهای كره ای این كشور را ترك می كنند.

زبان:

كره ای زبان رسمی دو كره است و مردم دو كره با تفاوتهایی جزئی در املاء و ساختار و تلفظ در دو كرة شمالی و جنوبی از این زبان استفاده می كنند. در حدود 80 میلیون كره ای در سراسر جهان بدین زبان تكلم می كنند. در مورد ریشة زبان كره ای، بین زبانشناسان اختلاف است. عده ای كره ای را از خانوادة زبان های آلتایی (Altaic) می دانند و عدة كثیری معتقدند كره ای به هیچ یك از گروه های بزرگ زبانی تعلق ندارد. زبان چینی تاثیری زیادی در واژگان زبان كره ای داشته است. در نگارش از الفبای كره ای یا هانگول (Hangul) استفاده می شود.

نظام سیاسی:

حكومت كره جنوبی، جمهوری چند حزبی با یك مجلس ملّی می باشد و به سه بخش قانون گذاری، اجرایی و قضایی تقسیم می گردد. رئیس جمهور بالا ترین مقام اجرایی كشور است كه با رای مستقیم مردم به مدت پنج سال انتخاب می گردد. از اختیارات دیگر رئیس جمهور، فرماندهی نیرو های مسلح و تنظیم لوایح به مجلس ملی می باشد. نخست وزیر با انتخاب رئیس جمهور و تایید مجلس ملّی به این سمت می رسد و وظایفش بیشتر یاری رساندن و تكمیل و ظایف رئیس جمهور است. از مهمترین وظایف وی تعین وزرا و كابینة دولت است. مجلس ملّی بالاترین مرجع قانون گذاری است كه اعضای آن با رای مردم به مدت چهار سال انتخاب می گردند. قانون اساسی كره جنوبی پس از تشكیل این كشور در سال 1948 بارها مورد اصلاح و تجدید نظر قرار گرفته است.

اقتصاد:

كره جنوبی پس از ژاپن و چین سومین قدرت بزرگ اقتصادی در آسیا و یازدهمین قدرت بزرگ جهانی است. رشد سریع اقتصادی این كشور بیشتر از طریق صادرات كالاهای تولیدی این كشور حاصل شده است. اصلی ترین تولیدات این كشور عبارتند از: انواع اتومبیل، قطعات الكترونیكی، دستگاه های الكترونیكی، كشتی سازی و صنایع فولاد. ویرانی های پس از جنگ كره در دهة 1950 میلادی این كشور را به یكی از فقیرترین كشورهای آسیایی تبدیل نمود ولی پس از روی كار آمدن ژنرال پارك چونگ هی Park Chung-heeدر سال 1962 و اجرای چندین برنامه پنج سالة توسعه اقتصادی در سالهای بعد، كرة جنوبی به یكی از بزرگترین اَبر قدرتهای اقتصادی تبدیل گردید. این رشد سریع اقتصادی به «معجزة رود هان» معروف است. رود هان (Han)از شهر سئول می گذرد و بسیاری از مراكز صنعتی و اقتصادی كره جنوبی در كرانه های این رود شكل گرفته است. چین بزرگترین شریك اقتصادی و تجاری كره جنوبی می باشد.

صنعت و تكنولوژی:

كره جنوبی در زمینه علوم الكترونیك و ارتباطات از پیشرفته ترین كشور های جهان است و از نظر تعداد كاربران اینترنت با پهنای باند بالا در جهان رتبه سوم را داراست. این كشور بدون شك پیشرو در صنعت كشتی سازی مدرن است و شركت های عظیمی چون هیوندای و سامسونگ از بزرگترین تولید كنندگان كشتی های غول پیكر فولادی در سطح جهان می باشند. در سالهای اخیر، كره جنوبی پیشرفت قابل توجهی در علوم هوا و فضا داشته است.