پرتغال

درباره پرتغال

بسیاری از گردشگرانی كه به پرتغال سفر میكنند مقصدشان خلیج های كوچك شنی، روستاهای زیبای ماهیگیری و زمینهای گلف مخملین در منطقه آلگارو است ولی علاوه بر نوار ساحلی درجنوب، پرتغال از ناشناخته ترین و بكرترین كشورهای اروپای غربی است: از مناظر طبیعی، سواحل شنی و كوههایی با صخره های بلند و باشكوه گرفته تا شهرهای باستانی با سنتهایی كه هر پرتغالی به آن افتخار می كند پرتغال كشوری است دیدنی و غیر قابل وصف. برای كشور كوچكی مثل پرتغال مناطق كشور به شدت از یكدیگر متفاوتند. به عنوان مثال منطقه مینهو و تراساوس مونتس در شمال كشور از سنتی ترین و بكرترین مناطق كشورند و تفاوتی بنیادین با جنوب و مناطقی مثل فارو دارند. از سوی دیگر منطقه آلگارو با سواحل شنی طلایی رنگ و آب و هوای گرم مدیترانه ای به اصلی ترین مقصد گردشگری چه برای ساكنان شمال اروپا و چه برای خود پرتغالیها شده است. بسیاری از جاذبه های دیدنی پرتغال رامی توان به صورت رفت و برگشتی ازلیسبون اجرا نمود.

پرتقال با مساحتی در حدود 92 هزار كیلومتر مربع غربی ترین كشور اروپایی محسوب می گردد و كشوری است در شبه جزیره ایبری واقع در جنوب غربی اروپا. پرتقال  از جنوب و غرب به اقیانوس اطلس و از شمال و شرق به اسپانیا محدود می گردد. این كشور سواحلی ممتد و طولانی در كرانه های اقیانوس اطلس دارد. مجمع الجزایر آزرو ( آسور) و نیز مجمع الجزایر مادیرا نیز بخشی از خاك پرتقال در قاره آفریقا محسوب می گردد.

  اگر چه تولید ناخالص ملی پرتقال در مقایسه با سایر كشورهای ثروتمند اروپای غربی پائین تراست ولی از نظر كیفیت زندگی، پرتقال از استانداردهای بسیار بالایی برخوردار است. در زمینه تولید انرژی های تجدید پذیر و پاك همچون انرژی خورشیدی و بادی این كشور همچون اتریش و سوئد سرمایه گذاری های كلان و دراز مدتی را در این بخش انجام داده است بزرگترین  نیروگاه انرژی خورشیدی دنیا در جنوب پرتقال مشغول به كار است .

دوران عظمت و شكوه پرتغال در قرن 15 میلادی آغاز شد چرا كه این كشور به یك ابر قدرت بزرگ دریایی مبدل شد و به تصرف سرزمینهای وسیعی در آمریكای جنوبی، آفریقا و شرق دور نایل آمد. ثروت مستعمرات، این كشور را به یك ابر قدرت اقتصادی در جهان تبدیل نمود و رقابت با قدرتهای دریایی جهان یعنی هلند و انگلستان آغاز شد. با جمعیتی در حدود 10 میلیون نفر از نظر تنوع قومی و بافت جمعیتی، پرتغال كشوری است همگن و برخلاف همسایه قدیمی اش یعنی اسپانیا كه جهانی است در یك كشور، پرتقال از یكدستی منحصر به فردی در میان كشورهای اروپای غربی برخوردار است. زبان و مذهب واحد، اصلی ترین دلیل یكپارچگی و یك رنگی قومی در پرتغال می باشد و در حدود 95 درصد جمعیت كشور پرتقالی می باشند. مردم پرتقال مردمی خونگرم و مهمان نواز می باشند و این موضوع در بدو ورود به این كشور، هر گردشگری را تحت تاثیر قرار می دهد.

فرهنگ پرتغال ریشه هایی عمیق در فرهنگ لاتین و رم باستان و سپس دوران حاكمیت مسلمانان در این كشور دارد. پرتغال با پیشینه تاریخی بسیاری غنی محل رشد و نمو بسیاری از سبكهای مهم معماری و هنری در اروپا بوده است و نفوذ و تاثیر فرهنگی پرتغال در زمان اوج اقتدار سیاسی و اقتصادی این كشور در قرون 15، 16و 17 میلادی به وضوح به چشم می خورد .

موسیقی فولكلور و محلی در گوشه گوشه پرتقال گوش نواز است. موسیقی فادو(Fado)  با نوایی حزن انگیز و رمز آلود سبكی از موسیقی است كه در اویل قرن 19 میلادی در این كشور شكل گرفت و بخشی از هویت موسیقی ملی در این كشور را تشكیل می دهد. بعضی از قدیمی ترین آثار ادبی مكتوب اروپا در این كشور به نگارش در آمده و پرتغال زادگاه نویسندگان شهیری همچون خوره ساراماگو است كه در سال 1998 برنده جایزه نوبل شد. تنوع آثار معماری در این كشور سبب شده تا 13 اثر فرهنگی این كشور در لیست میراث فرهنگی جهانی به ثبت برسد.

اقتصاد پرتغال بر پایه خدمات و صنعت می باشد. در سالهای اخیر بازرگانی و خدمات مالی از صنایع سنتی پرتغال یعنی نساجی، تولید لباس و كفش، تولید چوپ پنبه و صنایع چوب پیشی گرفته است. نقش پرتغال در صنایع اتومبیل سازی، قالب سازی و تولید نرم افزار بسیار پررنگ تر از گذشته است و خدمات، علی الخصوص جهانگردی رشد بی سابقه ای در چند سال اخیر در این كشور داشته است. خصوصی سازی  صنایع و شركتهای دولتی اصلی ترین اصلاحات اقتصادی در پرتقال بوده است.

اگر چه تولید ناخالص ملی پرتقال در مقایسه با سایر كشورهای ثروتمند اروپای غربی پائین تراست ولی از نظر كیفیت زندگی، پرتغال از استانداردهای بسیار بالایی برخوردار است و از كشورهایی همچون انگلستان، فرانسه و آلمان از استانداردهای بالاتری برخوردار است. در زمینه تولید انرژی های تجدید پذیر و پاك همچون انری خورشیدی و بادی این كشور همجون اتریش و سوئد سرمایه گذاری های كلان و دراز مدتی را در این بخش انجام داده است بزرگترین  نیروگاه انرژی خورشیدی دنیا در جنوب پرتغال مشغول به كار است .

اگر چه كشاورزی در پرتغال همچون گذشته نقش محوری در اقتصاد كشور بازی نمیكند ولی ماهیگیری و شیلات هنوز اهمیت خود را حفظ نموده است و مصرف سرانه ماهی در پرتغال از رشد بالایی برخوردار است .

پرتغالی زبان رسمی و ملی پرتقال است. این زبان علاوه بر كشور امروزی پرتقال در مستعمرات سابق آن همچون برزیل، آنگولا، گینه بیسائو و موزامبیك نیز زبان رسمی می باشد. تنها 190 میلیون نفر در برزیل به این زبان تكلم می كنند.

معروف ترین شاعر پرتغالی كه در قرن 16 میلادی می زیسته تعبیر جالبی از این كشور ارائه می كند: "جائیكه خشكی پایان می یابد و دریا آغاز می گردد" اصلی ترین ویژگی پرتغال بكر بودن است كه آن را از بسیاری كشورهای اروپایی متمایز می سازد. بكر بودن در: مناظرطبیعی، شیوه زندگی و رفتارمردم. هر شهر در پرتغال حال و هوای خاص خود را دارد. اگر به پرتغال سفر می كنید بازدید از جزیره زیبای مادیرا در اقیانوس اطلس را فراموش نكنید. مادیرا جزیره ای است بكر و خوش آب وهوا. هركس كه به این جزیره رویایی سفر می كند مایل است تا مدت اقامتش را افزایش دهد و وداع  با این جزیره زیبا در روز آخر اقامت در مادیرا كار ساده ای نیست. 

اطلاعات پایه ای سفر:

واحد پول :

یورو، هر یورو از 100 سنت تشكیل می گردد. 

اختلاف ساعت:

نسبت به ایران 3/5 ساعت عقب تر است. (GTM)  

ولتاژ برق:

220 ولت است و با سیستم برق ایران كاملا مطابقت دارد.

آب لوله كشی:

قابل شرب است.