مجارستان

درباره مجارستان

حال و هوای خاص و دلربایی شهرهای مجارستان از جمله بوداپست، هر فرد با هر نوع سلیقه ای را به خود جذب می كند.

كلیساهای با شكوه، قلعه های مستحكم و با غرور، هزاران چشمه جوشان آب گرم در سر تا سر كشور، بزرگترین دریاچه اروپای مركزی، رودهای پرآب و دل انگیزی همچون دانوب، همه و همه مجارستان را به مقصدی بی نظیر تبدیل نموده اند.

سادگی و بكر بودن مناظر طبیعی، غذاهای لذیذ مجاری و مهمتر از همه مردمی خونگرم و مهماندوست سبب شده تا سالانه هزاران نفر به این كشور سفر كنند و پس از بازگشت در حسرت مناطق سفر نكرده در مجارستان به كشور خود بازگردند.

جمهوری مجارستان به مساحت 93030 كیلومتر مربع، كشوری است در اروپای شرقی و از معدود كشورهای اروپایی كه با آبهای آزاد جهان احاطه نشده است.

از شمال به اسلواكی، شمال شرقی به اوكراین، از شرق و جنوب شرقی به رومانی، از جنوب به صربستان و كرواسی و از غرب به اسلوانی و اتریش محدود است.

مجارستان سرزمین كم ارتفاعی است كه بلندترین نقطه آن یعنی كوه ككش از 1015 متر تجاوز نمی كند.

مجارستان سرزمین رودهای پرآب و زیبا با كرانه هایی دل انگیز است. دانوب، تیسا، دراوا، رابا و كوروش از مهمترین رودهای این كشور به شمار می آیند.

جلگه میان دو رود دانوب و تیسا زمینهای حاصلخیزی هستند كه قطب كشاورزی مجارستان را شكل می دهند.

ادامه كوههای آلپ اتریش به غرب مجارستان می رسد كه به كوههای Alpokalja معروف است.

مجارستان از نظر منابع طبیعی همچون منگنز، بوكیست، زغال سنگ، گاز طبیعی، مس و آهن كشوری است بسیار غنی.

به علت موقعیت جغرافیائی خاص این كشور در مركز اروپا مجارستان همواره مورد توجه اقوام مختلف از چهار گوشه اروپا بوده است. در حدود 94 درصد جمعیت این كشور را مجارها تشكیل می دهند ودر حدود 3 درصد جمعیت را كولیها Roma تشكیل می دهند. آلمانها و اسلواكها از اصلی ترین اقلیتهای قومی در مجارستان هستند.

مسیحیت، دین اصلی مردم مجارستان است. در حدود 55 درصد از جمعیت این كشور مسیحی كاتولیك و در حدود 20درصد پروتستان هستند.

 

فرهنگ:

مجارستان كشوری است با سنتهای ریشه دار و فرهنگی متنوع و غنی، از دو قلوهای رود دانوب یعنی بودا Buda و پست Pest گرفته تا دشتهای وسیع درمرز اوكراین. مجارستان به دلیل موقعیت خاص جغرافیائی اش در مركز اروپا و میراث داری امپراطوری اتریش- مجار Austro-Hungarian همواره به صورت پلی میان بسیاری از كشورهای اروپائی مطرح بوده و تأثیری ویژه بر فرهنگ های همجوار خود داشته است.

نكته جالب در مجارستان حفظ فرهنگ بومی حتی در دوران سلطه كمونیسم بر این كشور بود. در گوشه گوشه مجارستان طنین دلنشین موسیقی محلی به گوش می رسد و روح هر بازدیدكننده ای را تازه می سازد و گویی موسیقی در انواع گوناگونش با زندگی مجارها عجین شده است.

موسیقی كولی ها Roma در مجارستان در سر تا سر جهان شناخته شده است و نوایی مخصوص به خود دارد و تركیبی است از نواهای هندی با ملودی های یونانی، عربی، ایرانی، تركی، اسلاوی، رومانیایی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی و سلتی و در یك كلام بر آیند موسیقی شرق و غرب را می توان در موسیقی Roma مشاهده نمود.

موسیقی كلاسیك به همراه اپرا تاریخی ریشه دار در مجارستان دارد.

این كشور، نوازندگان و آهنگسازان مشهوری چون فرانتس لیست Franz Liszt و بیلا  بارتوكBartok  Belaو زولتان كودالی Zoltan Kodaly را به جهان موسیقی عرضه داشته است.

مجارستان مهد ریاضیات است و بسیاری از ریاضی دانان برجسته و طراز اول دنیا مجاری بوده و هستند.

ادبیات مجارستان چه در نثر و چه نظم شهرتی جهانی دارد. اگر چه اكثر نویسندگان مجار به خاطر نگارش آثارشان به زبان مجاری كمتر در خارج از این كشور شناخته شده اند.

مجارستان، جمهوری چند حزبی با یك مجلس قانونگذاری است. رئیس جمهور را مجلس ملی به مدت 5 سال انتخاب می كند و بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و عملاً نخست وزیر اكثر امور را در دست دارد. پس از انتخاب اعضای كابینه و وزیران توسط نخست وزیر، رئیس جمهور آنان را رسماً تأیید می كند.

قانون اساسی فعلی مجارستان در سال 1949 نگاشته شد ولی بارها مورد تجدید و تغییر قرار گرفته است.

مجارستان به عنوان یكی از جدید ترین اعضای اتحادیه اروپا از سال 2004 اقتصادی بسیار رو به رشد دارد. بیش از 80 درصد تولید ناخالص ملی در مجارستان از بخش خصوصی تأمین می گردد. بیش از یك سوم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در كل اروپای مركزی به تنهایی در مجارستان انجام می شود. در عین حال تورم و بی كاری در 5 سال اخیر افزایش یافته است. اصلاح نظام درمانی، ساختار مالیاتی و دولتهای محلی از جمله اموری است كه در رأس اصلاحات اقتصادی دولت مجارستان در چند سال اخیر بوده است. دولت مجارستان تصمیم دارد تا در سالهای 2010 تا 2014 میلادی، یورو را به عنوان واحد پول رسمی وارد چرخه اقتصادی مجارستان كند.

مجاری زبان رسمی مردم مجارستان است و زبانی است كه با بیشتر زبانهای رایج در كشورهای اروپایی ارتباطی ندارد. چرا كه بیشتر زبانهای اروپا مثل انگلیسی و فرانسوی عضوی از خانواده زبانهای هند و اروپایی هستند در حالیكه مجاری به خانواده فینو- یوگریگ Fino-Ugric تعلق دارد.

به خاطر متفاوت بودن مجاری از زبان كشورهای همسایه همواره مورد توجه زبانشناسان دنیا بوده است. در حدود 15 میلیون نفر در دنیا به این زبان صحبت می كنند و از این بین تنها 10 میلیون نفر در مجارستان زندگی می كنند و بقیه در 7 كشور همسایه خصوصاً رومانی و اسلواكی پراكنده اند.

علاوه بر این افراد، تعداد زیادی  از مجارها در چند دهه گذشته به آمریكا و كانادا مهاجرت نموده اند و به زبان مادری خود در آمریكای شمالی صحبت می كنند.