سوئد

درباره سوئد

سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ كیلومتر مربع، سومین كشور بزرگ اروپا از نظر مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از ۹٫۲ میلیون نفر است كه تقریباً ۷٫۹ میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشكیل می‌دهند. این كشور با تعداد ۲۰ نفر در هر كیلومتر مربع از تراكم جمعیت پایینی برخوردار است كه بیشتر این جمعیت نیز در جنوب سوئد مستقر هستند. همچنین بیش از ۸۵ درصد مردم سوئد در ناحیه شهری زندگی می‌كنند.

سوئد كشوری است در شمال اروپا در شبه ‌جزیره اسكاندیناوی از غرب با كشور نروژ، از شمال شرق با كشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنیا، از جنوب شرقی با دریای بالتیك و از جنوب غربی با كشور دانمارك همسایه‌است. نام این كشور در فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Suède) گرفته شده‌است. پایتخت این كشور شهر استكهلم است.

كشور سوئد از حكومت مشروطه برخوردار بوده و دولت به شكل پارلمانی اداره می‌گردد. پادشاه در این كشور مقامی تشریفاتی است و كشور توسط نخست وزیر اداره می‌شود.

مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ایسلند و دانمارك از شاخه ژرمنی اقوام هندواروپایی بوده و تبارشان به وایكینگ‌ها می‌رسد.

سوئدی‌ها جزو شهروندانی در جهان هستند كه از كیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیكاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشاركت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است.

زبان:

 سوئدی از خانوادهٔ زبان‌های هندواروپایی شاخهٔ ژرمنی است و با زبان‌های نروژی و دانماركی نزدیكی دارد. این سه زبان بسیار به هم نزدیك بوده و اغلب گویشوران آن‌ها می‌توانند هر كدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار كنند. زبان سوئدی، زبان رسمی كشور سوئد می‌باشد. در برخی نواحی شمالی كشور، به زبان فنلاندی نیز تكلم می‌گردد. تعداد ۴ زبان اقلیمی اعم از فنلاندی، تورندال، رومانی (زبان كولی‌ها) و ییدیش (زبان یهیودیان) در كشور سوئد تكلم می‌گردد. شهروندان سوئدی تا حدود معینی در تعامل با دستگاه‌های دولتی از حق استفاده از این زبان‌ها برخوردار بوده و هم چنین درخصوص مراقبت‌های كودكان و بزرگسالان از حق استفاده از زبان‌های فنلاندی و سامی نیز برخوردارمی‌باشند.