رومانی

درباره رومانی

 

 

رومانی:

رومانی با مساحت 391 ، 238 كیلومتر مربع كشوری است در اروپای شرقی در شمال شبه جزیره بالكان كه از شمال به اوكراین و جمهوری مولداوی، از شرق به دریای سیاه، از غرب به مجارستان و صربستان و از جنوب به بلغارستان محدود می گردد.

 رود دانوب با نام محلی دونارئا از جنوب كشور عبور می كند و بخش وسیعی از مرز رومانی با صربستان و بلغارستان را تشكیل می دهد و سرانجام به دریای سیاه می ریزد.

رود پروت نیز مرز طبیعی رومانی و جمهوری مولداوی می باشد كه در دلتای دانوب به شاخه اصلی دانوب می پیوندد. دلتای دانوب از نظر وسعت دومین دلتا و یكی از بی نظیر ترین زیست بوم ها در قاره اروپاست و در لیست میراث جهانی یونسكو به عنوان زیست بومی با تنوع جانوری، گیاهی گسترده به ثبت رسیده است.

دشت مولداوی در نواحی شرقی كشور جای دارد و دشت والاكیا جنوب رومانی را در برمی گیرد و رود دانوب آن را سیراب می سازد. كوه ها، تپه ها و سرزمین های كم ارتفاع تقریباً به صورت مساوی مساحت این كشور را در بر گرفته اند و رشته كوه های كارپاتی بخش اعظم مركز كشور را در بر می گیرد. قله مولد وو ئانول به ارتفاع 2544 متر بلندترین نقطه رومانی می باشد.

مردم:

رومانی با جمعیتی در حدود 22 میلیون نفر از پرجمعیت ترین كشورهای اروپای شرقی می باشد و در سال های اخیر جمعیت این كشور به دلایل مختلف از جمله كاهش میزان زاد و ولد به تدریج كمتر شده است. اكثریت جمعیت این كشور (درحدود90 درصد) رومانیایی هستند. مجارها (با حدود 7 درصد) و كولیها (با حدوداً 2 درصد جمعیت) اصلی ترین اقلیت های قومی در این كشور را شكل می دهند. قانون اساسی رومانی هیچ دینی را به عنوان دین رسمی اعلام نمی كند ولی مسیحیت ارتدوكس اصلی ترین دین در این كشور است. اكثریت جمعیت رومانی (7/86 درصد از جمعیت) به كلیسای ارتدوكس شرقی اعتقاد دارند. پیروان كلیسای كاتولیك و پروتستان تقریباً در یك سطح است (هركدام در حدود 5 درصد جمعیت). مسلمانان با جمعیتی در حدود 65 هزار نفر گروهی كوچك ولی از لحاظ تاریخی مهم از جمعیت رومانی را شكل می دهند كه بیشتر آنها ترك بوده، اكثراً در منطقه دوبروگا زندگی می كنند.

فرهنگ:

رومانی سرزمینی است با ویژگی های فرهنگی خاص و منحصر به فردش كه محصول جغرافیا و تحولات تاریخی آن در بستر زمان می باشد. رومانی به نوعی نقطه تلاقی و اشتراك سه منطقه جغرافیایی و فرهنگی است: اروپای مركزی، اروپای شرقی و شبه جزیره بالكان ولی در عین حال هر منطقه آن حال و هوای فرهنگی خاص خود را دارد و به هیچ یك از سه حوزه فرهنگی فوق كاملاً و تماماً تعلق ندارد. اقوام اسلاو، یونانیان قرون وسطا، امپراتوری بیزانس، امپراتوری عثمانی، مجارها و آلمانی های ساكن ترانسیلوانیا رنگین كمان فرهنگی رومانی را در طول تاریخ شكل داده اند. در دوران مدرن و در 250 سال اخیر فرهنگ كشور عمیقاً تحت تاثیر فرهنگ غربی خصوصاً دو فرهنگ فرانسوی و آلمانی  بوده است.

بسیاری از صاحب نظران نیمه اول قرن بیستم را دوران طلایی فرهنگ رومانی می دانند چرا كه در این دوره این فرهنگ به سطح بالایی از توجه جهانی دست یافت. در این دوران هنرمند رومانیایی، كنستانتین برانكوشی تاثیری بس شگرف در جهان مجسمه سازی بر جای گذاشت. وی با الهام از منابع اصیل و كهن بومی در رومانی به خلاقیت های جدیدی دست زد و سبكی جدید در هنر مدرن را شكوفا نمود.

در عرصه موسیقی هنرمندان رومانیایی در رشته های مختلف این هنر علی الخصوص موسیقی فولكلور و موسیقی كلاسیك نوآوری ها و پیشرفت های قابل توجهی داشته اند. جورج انسكو معروف ترین و برجسته ترین موسیقیدان رومانیایی است كه اجراهای بی نظیری را در سراسر جهان از خود به یادگار گذاشت.  اصلی ترین فستیوال موسیقی كلاسیك در رومانی به افتخار و یاد وی هر ساله در بخارست برگزار می گردد. در زمینه میراث فرهنگی و طبیعی نیز تاكنون 7 اثر ارزنده در فهرست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده است. شهر سی بی یو در منطقه ترانسیلوانیا در سال 2007 میلادی عنوان پایتخت فرهنگی اروپا را به افتخارات خود اضافه نمود.

زبان:

رومانیایی، زبان رسمی و ملی در جمهوری رومانی می باشد و در حدود 24 تا 25 میلیون نفر در سراسر جهان بدین زبان صحبت می كنند. علاوه بر كشور رومانی این زبان در جمهوری مولداوی نیز زبان رسمی می باشد كه با نام زبان مولداوی به كار می رود. رومانیایی عضوی از خانواده زبان های هند و اروپایی است و در میان زبان های اروپایی همراه با ایتالیایی، فرانسه، اسپانیایی و پرتغالی در شاخه زبان های رومنس قرار می گیرد. نكته جالب اینكه رومانیایی با زبانهای كشورهای اطرافش كه اكثراً اسلاوی می باشند نسبت چندانی ندارد و از لحاظ ساختاری و واژه ها شباهت هایی به ایتالیایی دارد.

نظام سیاسی:

رومانی جمهوری چند حزبی با دو مجلس قانونگذاری است: مجلس سنا و مجلس نمایندگان. نمایندگان هر دو مجلس براساس نسبت جمعیت هر منطقه با رای مردم به احزاب مختلف به مدت چهار سال انتخاب می گردند. طبق قانون اساسی، قوای سه گانه مقننه، مجریه و قضائیه هر یك مجزا و مستقل از هم عمل می كنند و قدرت اجرایی در كشور بین رئیس جمهور و نخست وزیر تقسیم می گردد. رئیس جمهور با رای مردم به مدت 5 سال انتخاب می گردد. رئیس جمهور نخست وزیر را به این پست منصوب می كند كه وی پس از تایید مجلس و رای اعتماد رسماً نخست وزیر است و وزرای كابینه را انتخاب می نماید.

در زمینه سیاست خارجی، رومانی موفقیت های زیادی را در استحكام روابطش با كشورهای مختلف خصوصاً كشورهای غربی و همسایه داشته است. رومانی در مارچ سال 2004 به ناتو پیوست و در اول ژانویه 2007 عضوی از اتحادیه اروپا شد.

عضویت در نهادهای بین المللی:

سازمان ملل متحد، ناتو، اتحادیه لاتین، كشور های فرانسه زبان، یونیسف، سازمان تجارت جهانی، شورای اروپا، اتحادیه اروپا، صندوق جهانی پول.

اقتصاد:

با فروپاشی كمونیسم در پایان سال 1989 رومانی یك دهه بی ثباتی و ركود شدید اقتصادی را تجربه نمود كه بیشتر به دلیل ساختار فرسوده و كهنه صنعتی و نیز اقتصاد دولتی در دوران كمونیستی بوده ولی از سال 2000 میلادی به بعد اقتصاد رومانی از شكوفایی و رشد قابل توجهی برخوردار گشت كه كاهش میزان بی كاری و تورم از میوه های آن بودند. از نظر  رشد تولید ناخالص ملی این كشور در سه سال اخیر یكی از بالاترین میزان رشد سالانه (به طور متوسط بین 6 تا 8 درصد) را در بین كشورهای اروپایی داشته است.

از اصلی ترین اصلاحات اقصادی در این كشور به كارگیری مالیات ثابت از سال 2005 به بعد بود. رومانی یكی از اصلی ترین تولید كنندگان محصولات كشاورزی در اروپا می باشد و كشاوزی در این كشور از استانداردهای بالایی برخوردار است و میزان قابل توجهی از نیروی كار رومانی در این بخش فعالند.

از سال 2009 میلادی رومانی توجه سرمایه  گذاران خارجی را به صورت حیرت انگیزی به خود جلب نموده است و سیل حضور آنان، این كشور را به مهم ترین مقصد سرمایه گذای در اروپای مركزی و جنوب شرقی تبدیل نموده است.

پوشاك و محصولات نساجی، ماشین آلات صنعتی، اتومبیل و محصولات شیمیایی اصلی ترین صادرات این كشور را تشكیل می دهند.

اطلاعات پایه ای سفر:

واحد پول:

لئو رومانی، هر لئو از صد بانی تشكیل می گردد.

اختلاف زمانی:

نسبت به ایران 1/5 ساعت عقب تر است.

ولتاژ برق:

220 ولت است و باسیستم برق ایران كاملاً مطابقت دارد.

آب لوله كشی:

قابل شرب است.