جمهوری چک

درباره جمهوری چک

مختصری از کشور جمهوری چک:

کشور جمهوری چک با وسعت 79000 km² و جمعیت 10.500.000 میلیون نفر در اروپای مرکزی قرار دارد. همسایگان این کشور عبارتند از کشورهای اسلواکی, آلمان, اطریش و لهستان. واحد پول این کشور کرون است که هر 26.5 تا 27 کرون برابر یک یورو است. مناطق تاریخی این کشور عبارتند از موراویا  Moraviaدر غرب, بوهیمیا  Bohemiaدر شرق و چک سلیسیا در شمال شرقی. با وجود اینکه این مناطق جزو اولین منطقه ها در اروپا مرکزی که انقلاب صنعتی را تجربه کردند ولی هرگز به یک محیط کلانشهری تبدیل نشدند. برای مثال شهر برنو که پایتخت ناحیه مراویا است با وجود شبکه ریلی گسترده و کارخانه جات کفش سازی و اسلحه سازی هنوز حالت بکر خود را حفظ کرده است. در این مناطق باغ های بسیار زیبای انگور و شراب سازی بچشم میخورد. زمین های بسیار زیاد کشاورزی برای کشت میوه و سبزیجات اورگانیک در این مناطق دیده میشود. این کشور در قرن 9 میلادی تحت امپراطوری موراوی ها شکل گرفت که از المان تا اوکران را در بر میگرفت. در یک مقطعی جزو امپراطوری هازبورگ ها به حساب می امد و در زمان جنگ جهانی دوم صدمه ندید و بعد از سال 1945 تا سال 1989 تحت سلطه کمونیست ها قرار گرفت. شهر زیبای پراگ پایتخت کشور جمهوری چک با وسعت 496 km² و جمعیت 1.300.000 نفر به وسیله رودخانه ولتاوا به 2 قسمت تقسیم شده. این شهر مملو از پل های زیبا, گنجینه های معماری متعدد, کلیسا, کاخ و موزه میباشد. در بین رسوم این کشور به دو رسم میتوان اشاره کرد. یکی ایین  Easter که بین مارس 21 تا اوریل 25 در اولین روز یکشنبه بعد از دیدن قرص کامل ماه صورت میگیرد و در این روز مردها با چوب حصیری به نشیمنگاه بانوان میزنند به امید انکه از انها تخم مرغ های رنگی شده, نوشابه و شکلات دریافت کنند. ایین جالب دیگری که در اخرین شب ماه اوریل صورت میگیرد اتش زدن مجسمه عجوزه پیر است که نماد شیطان میباشد. در پایان جنگ جهانی دوم در نوامبر سال 1918 این کشور با کشور اسلواکی ادغام شد و جمهوری چکسلواکی تشکیل گردید که تا سال 1993 ادامه داشت و بعد این دو کشور مجددا از هم جدا شدند.

جمهوری چك به مساحت 78866 كیلومتر مربع كشوری است دراروپای مركزی كه از هر سو با خشكی محصور است. درغرب به شمال و شمال غرب به آلمان، از شمال به لهستان، از شرق به اسلواكی و از جنوب به اتریش محدود می گردد.

پس از تقسیم چكسلواكی به دو جمهوری چك و اسلواكی این كشور در اول ژانویه 1991 استقلال یافت. از نظر جغرافیایی این كشور از سه بخش اصلی بوهم (Bohemia ) در غرب، موراوی(Moravia) در شرق و سیلسیا (  silesia ) تشكیل می گردد كه هر كدام از نظر جغرافیایی، قومی و فرهنگی حال و هوایی مخصوص به خود را دارند. رودهای بسیاری در جمهوری چك جریان دارند و زمین های كشاورزی در این كشور در غرب و منطقه بوهم با رودهایی همچون ولتاوا ( valtava )، لابه یا البه (Labe,Elbe) آبیاری می گردد. در شرق كشور و منطقه موراویا (Moravia) رود موراوا (Morava) جریان دارد.

بسیار ی از ریزابه های دانوب از جمهوری چك سرچشمه می گیرند و سرانجام به دانوب می ریزند. كوه های بوهم در غرب كشور قرار دارند و كوه های موراوی دشت پراگ در شمال را از دشت موراوی در جنوب جدا می كنند. بلندترین منطقه كشور كوه سنژكا(Snezka ) به ارتفاع 1602 متر است.

تاریخ:

در سده دهم میلادی زمانیكه آلمان به امپراطوری مقدس روم مبدل شد، قسمت های بزرگی از بوهم را به خاك خود ملحق نمود و در سده 13 میلادی مهاجران آلمانی به چك وارد شدند. با تاجگذاری شارل اول در سال 1455 بوهم و امپراطوری مقدس روم در هعم ادغام شدند و پراگ پایتخت امپراطوری شد پس از مرگ ولادیسلاو دوم در سال 1626 پسرش لوئی دوم سرزمین های چك و اسلواكی را ضمیمه امپراطوری اتریش كرد و این كشور قبل از شروع جنگ جهانی اول در سال 1918 ابتدا بخشی از قلمرو امپراطوری اتریش (1866-1804) سپس جرئی از امپراطوری اتریش – مجار ( 1918-1876) بود.پس از تجربه امپراطوری اتریش – مجار در پایان جنگ جهانی اول دو سرزمین چك و اسلواكی با یكدیگر متحد شده جمهوری مستقل چكسلواكی را شكل دادند.

  در سال 1946 كمونیست ها 38 درصد آرای مردم را نصیب خود كردند و در سال 1948 پس از یك كودتای نظامی، چكسلواكی به كشوری كمونیستی تبدیل شد. جنبش های اصلاح طلبانه و ضد كمونیستی  در این كشور روز به روز بیشتر شد تا اینكه در سال 1968 به اوج رسید و ماه اوت نیروهای پیمان روشو وارد پراگ شدند و جنبش مزبور معروف به " بهار پراگ" را سركوب نمودند. در سال 1989 پس از یك " انقلاب مخملین" كمونیسم در این كشور در هم شكست و در اول ژانویه 1993 چكسلواكی به دو جمهوری چك و اسلواكی تقسیم شد.

مردم:

جمهوری چك با جمعیتی كمتراز 10 میلیون و پانصد هراز نفر یكی از پرجمعیت ترین كشورهای اروپای مركزی محسوب می گردد اكثریت تركیب جمعیتی كشور( در حدود 94 درصد) چك هستند. اسلواكها  با جمعیتی در حدود 2 درصد اصلی ترین اقلیت نژادی در این كشور هستند. كولیها، لهستانی ها، ویتنامی ها،و آلمانی ها سایر اقلیت های قومی در این كشور را شكل می دهند. در سال های اخیر تعداد مهاجرین به جمهوری چك با رشد قابل توجهی روبرو بوده است.

در مقایسه با سایر كشورهای اروپایی مذهب نقش چندانی در زندگی مردم چك بازی نمی كند و تنها در حدود 30 درصد از جمعیت به كلیسای كاتولیك اعتقاد دارند و در حدود 5/2 درصد پیرو شاخه های مختلف پروتستان می باشند.

فرهنگ:

معماری باشكوه و در امان مانده از جنگ های خانمانسوز اروپا، غذاهای لذیذ و منحصر به فرد و فستیوالهای زیبای موسیقی فولكولوریك و محلی، كلیساهای زیبا با محرابهای عظیم و شیشه های رنگی رویایی كه بازدید از آنها انسان را به وجد می آورد كاخ های باشكوه وقلعه های غیر قابل فتح همگی جلوه های رنگارنگ از فرهنگ چك می باشد.

چك كشور قلعه ها و دژهای تاریخی است و بیش از دو هزار قلعه كوچك و بزرگ در گوشه گوشه كشور نوازش بخش  چشمان گردشگران است و این قلعه ها بخش مهمی از میراث تاریخی و ملی چكها را تشكیل می دهند. قلعه پراگ یكی از بزرگترین قلعه های تاریخی جهان است و اصلی ترین جاذبه های گردشگری 12 اثر طبیعی، فرهنگی چك در لیست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده اند و بخشی از میراث جهان شده اند.

موسیقی چك ریشه هایی عمیق در اپرا سمفونی و موسیقی سنتی در منطقه بوهم و مراوی دارد.

تاثیرپذیری و تكثر اصلی ترین ویژگی هنر و موسیقی در جمهوری چك است و موسیقی از هر نوع آن از موسیقی جاز گرفته تا موسیقی كلاسیك طرفداران خاص خود را دارد. چك زادگاه نویسندگان شهیری چون كافكا و موسیقی دانان برجسته ای چون لئوس جانا چك می باشد. اگر به جمهوری چك سفری كنید از شنیدن موسیقی فولكور در خیابانها و قلعه های باشكوه لذت ببرید، اسب سواری در جاده اسب دوانی در شرق بوهم را تجربه كنید و نان خوش عطر زنجبیلی شهر باردوبیس را مزه مزه كنید.

چك مهد نمایش عروسكی است و بسیاری از شیوه ها و سبك های عروسك گردانی از این كشور به سایر جهانیان معرفی و شناسانده شده است. فوتبال و هاكی روی یخ محبوب ترین فعالیت های ورزشی در این كشور می باشد.

زبان:

زبان چك و چكی زبان رسمی در این كشور می باشد و اكثریت قریب به اتفاق مردم بدین زبان صحبت می كنند. چك عضوی از خانواده بزرگ زبان های هند و اروپایی است و زبان های اروپایی همراه با لهستانی، اسلواكی، روسی و بلغاری در شاخه زبان های اسلاوی قرار می گیرد. نگارش زبان چك به الفبای لاتین  می باشد كه البته جهت تسهیل در تلفظ بعضی صداها علائمی در بالای حروف اضافه شده است.

نظام سیاسی:

حكومت این كشور جمهوری چند حزبی با دو مجلس قانون گذاری است. مجلس نمایندگان ( با 200 نماینده) و مجلس سنا( با 81 نماینده) رئیس جمهور، رئیس حكومت است كه با رای مستقیم مردم به مدت 5 سال انتخاب می گردد.

از وظایف رئیس جمهور تعیین نخست وزیر و تایید اعضای كابینه است. نخست وزیر از قدرت اجرایی نسبتاً بالایی برخوردار است. اعضای هر دو مجلس با رای مستقیم مردم انتخاب  می گردند. جمهوری چك در سال 1999 به عضویت ناتو و در سال 2004 میلادی به عضویت اتحادیه اروپا درآمد.

عضویت در نهادهای بین  المللی:

سازمان ملل متحد ( 1993) یونسكو، یونیسف، سازمان تجارت جهانی (WTO)، شورای اروپا، اتحادیه اروپا، سازمان همكاری های اقتصادی و توسعه گروه ویشوگراد.

گروه ویشوگراد متشكل از 4 كشور چك و مجارستان،اسلواكی و لهستان می باشد كه جهت افزایش همكاری های منطقه ای در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تشكیل شده است.

اقتصاد:

برخلاف اكثر كشورهای كمونیستی سابق كه پس از فروپاشی كمونیسم با بحرانهای مالی و اقتصادی مواجه شدند جمهوری چك به دلیل به كارگیری برنامه های منسجم اقتصادی با بحران چندانی مواجه نشد.

در بین كشورهای كمونیستی طبق آمار بانك جهانی، اولین كشور كمونیستی كه به جمع كشورهای توسعه یافته پیوست و اقتصادی پایدار و شكوفا را تجربه نمود.

جمهوری چك از نظر شاخص توسعه اقتصادی (HDI) از رتبه بالایی برخوردار است. نرخ ثابت مالیات ها و خصوصی سازی از اصلی ترین اصلاحات اقتصادی در جمهوری چك بوده است و سیاست خصوصی سازی همچنان ادامه دارد. بانك ها و شركت های مخابراتی به بخش خصوصی واگذار شده اند و این سیاست در بخش انرژی و فرودگاه ها ادامه یافته است. رشد سالانه اقتصادی كشور در سه سال گذشته  6 درصد بوده كه رشد نسبتاً بالایی است با این وجود اقتصاددانان چك در به كارگیری واحد پول مشترك اروپایی (یورو) همواره با احتیاط عمل كرده اند و این كشور هنوز واحد پول خود را حفظ نموده  است. گردشگری و حمل و نقل سهم قابل توجهی در رشد اقتصادی این كشور داشته است.

سیستم آموزشی در جمهوری چك از استانداردهای بالایی برخوردار است به طوریكه این كشور از نظر كیفیت آموزش در بین 20 كشور اول جهان قرار دارد.

صنعت:

مراكز بزرگ صنعتی در این كشور تاریخ بس طولانی دارند و تاریخ تاسیس آنها به زمان امپراطوری اتریش – مجار در قرن 19 برمی گردد زمانیكه منطقه بوهم و مراویا قلب اقتصادی این امپراطوری عظیم بود.

در دوران كمونیسم بیشتر تولیدات این كشور در رابطه با كشورهای بلوك شرق، علی الخصوص اتحاد جماهیر شوروی بود.

بخش صنعت سهم قابل توجهی در اقتصاد این كشور دارد. ( در حدود 37 درصد) و بیشتر دررابطه با مایعات سنگین می باشد. خودرو و لوازم یدكی، ماشین آلات، فلزات سنگین، مواد شیمیایی، زغال سنگ و شیشه از اصلی ترین محصولات صادراتی این كشور می باشند.تولید انواع بلور و شیشه در چك تاریخی بس طولانی و پرافتخار دارد.

آلمان، اسلواكی، اتریش، لهستان، انگلستان و فرانسه اصلی ترین شركای اقتصادی می باشند.

اطلاعات پایه ای سفر: 

واحد پول:

كرون چك، (czk) ( Czcch Koruna ) هر كرون از صد هلر (Heller ) تشكیل می گردد.

اختلاف ساعت: نسبت به ایران 2/5 ساعت عقب تر است. ( GMT+1)

ولتاژ برق: 220 ولت است و با سیستم برق ایران كاملاً مطابقت دارد.

آب لوله كشی:

قابل شرب است.