تونس

درباره تونس

تونس

جمهوری تونس به مساحت 610  163 كیلومتر مربع شمالی ترین كشور آفریقاست، كه از شمال و شرق به دریای مدیترانه‌ ،از جنوب شرق به لیبی و از غرب به الجزایر محدود است .رشته كوههای اطس كه از چند كشور در شمال آفریقا عبور می كند ، از مناطق غرب و شمال غربی این كشور می گذرند. در نتیجه بر خلاف انتظار عمومی تونس از تنوّع آب و هوایی بی نظیری بر خورداراست. بیش از40 درصداز خاك این كشور در صحرای بزرگ آفریقا قرار دارد و سایر نقاط كشور یا با خاكی حاصلخیز پوشیده شده و یا نوار زیبای ساحلی آن را فرا گرفته است.

اگر به نقشه تونس بنگریم به این نكته كلیدی پی می بریم كه خشكی های این كشور از دو جانب شرقی و شمالی به دریای مدیترانه نفوذ كرده و به همین دلیل تونس نسبت به مساحت نسبتاً كوچكش در مقایسه با كشور های همسایه از مناطق ساحلی وسیعی بهره می گیرد(1298 كیلومتر).

 

مردم:

بیش از 98 درصد از جمعیت 10 میلیون و دویست هزار نفری تونس عرب هستند كه به زبان عربی تونسی صحبت می كنند.

بربرها ، حدوداً یك درصد از جمعیت این كشور را تشكیل می دهند كه در منطقه جبال دهر در جنوب شرق و یا در جزیره جربه زندگی می كنند. بربر های تونس به زبانی صحبت می كنند كه به آن زبان شلحه می گویند.

اسلام دین رسمی كشور تونس است و در حدود    98 درصداز جمعیت این كشور را مسلمانان تشكیل می دهند. پس از اسلام مسیحیت و یهودیت از ادیان اصلی در تونس محسوب می گردند كه اقلّیت بسیار كوچكی را شكل می دهند.

 

فرهنگ‌ :

 قرطاج ( كارتاژ) یكی از اصلی ترین مراكز تمدن فینیقی ها در دوران باستان بود ودر زمان رومی ها در  شمال آفریقا، تونس اصلی ترین مركز كشت گندم در امپراطوری روم محسوب می شد. پس از حضور اسلام در شمال آفریقا در قرن هفتم میلادی، تونس به یكی از پیشرفته ترین مراكز فرهنگ و تمدن اسلامی مبدل شد و شهر قیروان از جنبه هنر و معماری و طب در سرتاسر دنیای اسلام به اوج شهرت رسید.

همانند سایر كشور های شمال آفریقا در كرانه های مدیترانه موسیقی دل انگیزسنتی در تونس نوازشگر گوشهای هر گردشگری است كه از تونس بازدید می كند.

این نوع موسیقی پس از نفوذ اسپانیایی ها در قرن 15 میلادی از آندولس به تونس راه یافت كه در تونس به نام مالوف شناخته می شود.

شباهتهایی بین فرهنگ غذایی تونس و مراكش به چشم می خورد. تهیه انواع خورشت های بی نظیر،(غذایی به نام كوسكوس )سالاد های مملو از سبزیجات،ٌسس فلفل معروف به هریسا و مصرف زیتون های ریز و خوشمزه و گوشت بره در غذا های مختلف از ویژگی های فرهنگ غذایی در تونس می باشد.

 

زبان:

عربی زبان رسمی و ملی در تونس است عربی كه در تونس به كار می رود با سایر كشورهای عرب زبان تفاوت هایی دارد و به آن عربی تونسی می گویند. عربی تونسی از زبان مالتی نیز تاثیر اتی پذیرفته است.

اقلیت بربر در این كشور به زبان"شلحه " كه زبان بربرها در تونس است صحبت می كنند.

در تونس پس از عربی زبان فرانسه از اهمیت بالایی برخوردار است.اگر چه پس از استقلال از اهمیت آن كاسته شد ولی زبان فرانسه هنوز در آموزش و پرورش، مطبوعات و رسانه های گروهی، امور تجاری و بازرگانی كاربردی گسترده دارد و اكثر افراد تحصیل كرده در تونس به فرانسه صحبت می كنند. این كشور یكی از اعضای كشورهای فرانسه زبان (Francophone  ) می باشد. فرانسه و مستعمرات سابق و فعلی این كشور این گروه را در بر می گیرد.

 

نظام سیاسی:

 حكومت این كشور جمهوری، با یك مجلس قانون گذاری ست.اكثر نمایندگان مجلس در تونس از حزب "دموكراتیك دستور" هستند. رئیس جمهور به مدت 5 سال انتخاب می گردد، وی نخست وزیر و كابینه را تعیین می كند. پس از استقلال تونس در 20 مارس 1956، قانون اساسی این كشور در سال 1959 به مرحله اجرا در آمد. البته بعد ها دو بار اصلاحاتی در مواد آن صورت گرفت.

رئیس جمهور در تونس از قدرت اجرایی بالایی برخوردار است.

 عضویت در نهاد های بین المللی:

 سازمان ملل متحد، یونیسف، فائو، سازمان وحدت آفریقا، اتحادیه عرب، سازمان تجارت جهانی، جنبش عدم تعهد، كنفرانس اسلامی، كشورهای فرانسه زبان(Francophone )

 

اقتصاد:

اقتصاد تونس اقتصادی چند محصولی است. كشاورزی، معدن، انرژی، ‌جهانگردی و صنعت نفت یكی از اصلی ترین منابع اقتصادی  تونس هستند. در سال های اخیر خصوصی سازی از اصلی ترین سیاست های اقتصادی در تونس بوده است و رفته رفته راه خود را در این كشور پیدا نموده است. اصلاح نظام پراخت مالیات، یكی از اصلی ترین سیاست های اقتصادی در تونس بوده است. اقتصاد تونس در دهه 1990 نسبت به قبل از رشد قابل توجه ای برخوردار بوده و این كشور قرار دادهای اقتصادی مهمی را با كشورهای مختلف امضاء نموده است.

دردهه 1990 روابط اقتصادی تنگاتنگی بین تونس و اتحادیه اروپا آغاز گشت و تفاهم نامه ای از ماه مارس 1998 به مرحله اجرا درآمد تا قدم به قدم موانع موجود در مبادلات تجاری با اروپا بر طرف شوند.

 صنعت و معدن: پوشاك، فسفات و ماشین آلات.

تونس دارای منابع غنی سنگ فسفات در بخش میانی كشور است و این كشور سالانه حجم زیادی فسفات به سایر كشور صادر می كند.

 كشاورزی:

زیتون، گندم، گوجه فرنگی، انگور، هندوانه، سیب زمینی و چغندر قند از اصلی ترین محصولات كشاورزی تونس می باشند .

 

واحد پول:

دینار تونس(TND). هر دینار از صد ملیم    (Millim)  تشكیل می گردد.

اختلاف زمانی:

نسبت به ایران 2 ساعت عقبتر است(GMT +1).

ولتاژبرق: 

230 ولت است و با سیستم برق ایران مطابقت دارد.

 آب لوله كشی: 

توصیه میشود در مدت اقامت خود در این كشور از آب معدنی استفاده گردد.