ترکیه

درباره ترکیه

در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) مصطفی كمال پاشا ملقب به آتاتورک توانست جمهوری تركیه را بنا كند.

 كشور تركیه در غرب آسیا و جنوب شرقی اروپا قراردارد و از شمال به بلغارستان و دریای سیاه، از شمال شرق به گرجستان، از شرق به ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ایران ، از جنوب به عراق، سوریه و دریای مدیترانه و از غرب به دریای اژه و یونان محدود است. كشور تركیه از بخش اروپایی و آسیایی تشكیل یافته و بوسیله تنگه های بسفر و داردانل و دریای مرمره از قاره اروپا جدا می گردد. این كشور سرزمینی است كوهستانی كه قسمت اعظم آن را فلاتها و كوههای متعددی چون توروس و آرارات در برگرفته است. سفر به تركیه به طرق ذیل امكان پذیر است.

راههای ارتباطی تركیه

 

هوایی

پرواز به صورت مستقیم به شهرهای استانبول و آنكارا در تمام طول سال و در تابستان و ایام تعطیل به سایر شهرها از جمله آنتالیا، ازمیر و... به صورت چارتر انجام می پذیرد. (طول پرواز از تهران به استانبول و آنتالیا حدود 3 ساعت می باشد.)

زمینی

فاصله 2000 كیلو متری تهران به استانبول را با اتوبوس های شركتهای سیر و سفر ، همسفر، گیتی پیما و همچنین اتومبیل شخصی از طریق از مرزهای زمینی می توان طی كرد.(با اتوبوس حدود 45 ساعت)

 قطار

از تهران به استانبول با قطار حدود 70 ساعت در راه خواهید بود . برای سفر با قطار می توانید از خطوط راه آهن تركیه و ایران استفاده كنید.

دریایی

 اگر طالب سفر با كشتی به مقصد تركیه می باشید،از طریق بنادر جنوبی ایران و به وسیله كشتی از طریق بندر بصره-دریای سرخ و دریای مدیترانه و دریای اژه در سواحل زیبای تركیه پیاده شوید.

اطلاعات ضروری تركیه

اختلاف ساعت : استانبول و آنتالیا حدود یك ساعت و نیم از تهران عقب تر می باشند.
واحد پول تركیه لیر می باشد.
ولتاژ برق 220 ولت است.
اب لوله كشی قابل شرب نمی باشد.
كد تلفن استانبول 212  0090    و آنتالیا 242  0090 می باشد.


غواصی در تركیه

تركیه از این نظر نیز دارای آبهای عمیق فراوانی است و منتظر آن است كه غواصان , غارهای مختلف در زیر آبهای این كشور را كشف نمایند.

ورزشهای آبی در تركیه

در تركیه رودها و رودخانه های خروشان بسیار و طویلی وجود دارد و این كشور منتظر آمدن توریست های علاقه مند به این رشته ورزشی است.

كوهنوردی در تركیه

در نقاط مختلف تركیه كوههائی با ارتفاع مختلف قرار دارد و این كشور منتظر علاقه مندان به این رشته ورزشی است.

مناطق ییلاقی

تركیه اقلیم و جغرافیای مخصوص بخود است و از نظر مناطق ییلاقی نیز بسیار غنی است و از نظر زندگی فرهنگی ییلاقی مكانی بسیار با ارزش است.

ورزشهای زمستانی

تركیه دارای كوههای بسیاری است كه هم در تابستان و هم در زمستان پر از برف می باشد . در این میان در این كوهها تأسیسات زیاد و مناسبی برای ورزش اسكی ایجاد كرده است و از این لحاظ مركز توریستی برای توریستهای زمستانی است. 

آب درمانی

تركیه دارای آب گرم معدنی و شفا بخش بسیار است كه در این مورد از تأسیسات توریستی مناسب برخوردار می باشد.

كشتیرانی

 كشور تركیه كه از سه طرف از جانب دریاها احاطه شده است و دارای زیبایی فوق العاده است برای علاقه مندان آن یك بهشت محسوب می گردد.