بلژیک

درباره بلژیک

طعم شكلات های منحصر به فرد و خوشمزه،بوی عطر قهوه در كافه های بروكسل،روستائیان جنوب بلژیك با لباسهای رنگارنگ و زیبا و كلیساهای با شكوه همگی عواملی هستند كه سالانه هزاران گردشگر را از سرتاسر جهان به خود جذب می كنند.

بلژیك با مساحت 30500 متر مربع در مرز فرهنگی اروپای لاتین و اروپای ژرمنی قرار دارد.

یعنی كشوری است با دو منطقه فرهنگی متمایز كه در كنار یكدیگر همزیستی داشته و فراز و نشیب های زیادی را تجربه نموده اند: یكی ناحیه هلندی زبان فلاندر(Flanders) در شمال و منطقه فرانسه زبان والونیا (Wallonia) در جنوب.   

از پایان قرون وسطی تا قرن هفدهم میلادی بلژیك یكی از مراكز مهم رشد اقتصادی و فرهنگی در اروپا محسوب می شد.

بلژیك كشوری است با تمام جذابیتهای خاص خود: از یك سو مناطق روستایی بلژیك را می بینیم كه فاصله گذشته و حال در آنها احساس نمی گردد و گویی روستائیان هنوز در حال و هوای قرون وسطی زندگی می كنند و در جشن های ملی مذهبی از همان لباسها ی قرون پیش استفاده می كنند و از سوی دیگر زندگی لوكس و مجلل در بروكسل را داریم كه همواره نوازشگر چشمان جهانگردان بوده است.

موقعیت ویژه بلژیك در قلب اروپا سبب شده تا پایتخت آن مقر بسیاری از سازمان های مهم بین المللی از جمله اتحادیه اروپا و ناتو گردد.

 

بلژیك همراه با هلند و لوگزامبرگ و نواحی شمال فرانسه كه در ساحل دریا قرار دارند به سرزمین های پست موسوم اند. طولانی ترین رود بلژیك رود موز (Meuse)است كه در حدود 950 كیلومتر طول دارد و از كوه های شمال فرانسه سرچشمه گرفته پس از عبور از خاك بلژیك و هلند به دریای شمال می ریزد.

 

 

تاریخ:

واژه بلژیك از لغت "Gallia Beligica"  گرفته شده كه نام یكی از استانهای رومی در شمالی ترین بخش منطقه گال "Gaul" بود.

ساكنان منطقه گال را "بلژها" تشكیل می دادند.

در قرن اول میلادی رومی ها به منطقه امروزی بلژیك وارد شدند و با اقوام سلت و ژرمن روبه رو شدند كه از كشاورزی روزگار می گذراندند و در روستاها و شهرها زندگی می كردند. بلژیك یا سرزمین بلژها از قرن سوم تا نهم میلادی توسط فرانك ها اداره می شد و بعد ها بخشی از امپراطوری مقدس روم شد. پس از تجزیه این امپراطوری بلژیك به دوك نشینهای مختلف از جله بربان، لوگزامبورگ و دوك نشین بورگونی تقسیم گردید.

در قرن پانزدهم میلادی سراسر بلژیك در تصرف دوك های بورگونی بود.

بلژیك از سال 1482 تحت استیلای خاندان هاپسبورگ قرار گرفت و در سال 1797 ضمیمه خاك فرانسه شد. بلژیك در سال 1815 پس از سقوط ناپلئون و انعقاد معاهده پاریس به كشور هلند واگذار شد. با آن كه در جنگ جهانی اول این كشوربی طرفی خود را اعلام كرده بود، آلمانها آن را تصرف كردند و در جنگ جهانی دوم لئوپولد سوم پس از دو هفته نبرد، بلژیك را تسلیم آلمانها نمود. در 1944 متفقین بلژیك را آزاد كردند و لئوپولد سوم كه در اسارت به سرمی برد به كشور بازگشت.

پس از بروز برخی مخالفتها با لئوپولد سوم در نهایت وی به نفع پسرش از حكومت كناره گرفت و بودئن اول در سال 1951 به حكومت رسید.

 

مردم:

جمعیت 11/2 میلیون نفری بلژیك در سه ناحیه اصلی در این كشور زندگی می كنند: 58 درصد در ناحیه هلندی زبان فلاندر(Flanders) و 32 درصد در منطقه فرانسه زبان والونیا (Walloonia) و10 درصد جمعیت در بروكسل و حومه آن زندگی می كنند. بروكسل منطقه ای دو زبانه است ولی اكثر مردم آن فرانسه زبان هستند و در قلب منطقه شمالی فلاندر واقع شده هستند.

اكثریت مردم بلژیك (در حدود 95 درصد) در شهر ها زندگی می كنند. از نظر تراكم جمعیت، بلژیك یكی از متراكم ترین كشورهای اروپایی است.

ایتالیایی ها، هلندی ها، مراكشی ها و اسپانیایی ها مهم ترین اقلیت های قومی در بلژیك محسوب می گردند.

مسیحیت كاتولیك دین اصلی مردم بلژیك است و در حدود 80 درصد بلژیكی ها پیرو كلیسای كاتولیك هستند. به صورت سنتی كلیسای كاتولیك در شئون مختلف زندگی بلژیكی ها خصوصا در میان خانواده سلطنت نقش مهمی بر عهده داشته است. با این وجود بسیاری از بلژیكی ها عملا در مراسم مذهبی شركت نمی كنند.

اسلام با تقریبا 4 درصد جمعیت، دومین دین اصلی در بلژیك است ومسلمانان این كشور اكثرا مهاجرین مراكشی یا ترك هستند كه در دهه 1960 به این كشور مهاجرت كرده اند.

 

 

فرهنگ:

بلژیك كشور فستیوال ها وجشن های سنتی است.از كارنوال سه روزه سنتر بیچ گرفته تا دسته جات مذهبی در شهر بروك.

منطقه ای كه امروز به نام بلژیك می شناسیم شاهد شكوفایی جریانات هنری مهمی بوده است كه بر هنر اروپا تاثیرات عظیم وگسترده ای داشته اند. هنر Modan، نقاشی قدیم هلندی، باروك و رنسانس فلمینگی (Flemish) از جمله سبكهایی هستند كه در این بخش از اروپا به اوج خود رسیده اند.

بلژیك سرزمین نقاشان صاحب سبكی چون: روبنس (Rubens) استاد سبك باروك، رنه مارگریت (Rene Margritte) از نقاشان معاصر، نوابغی در عالم موسیقی همچون آدولف ساكس (مختره ساكسیفون در 1846) و سزار فرانك (آهنگساز) است.

 

زبان:

هلندی، فرانسه و آلمانی زبان های رسمی و رایج در بلژیك می باشند.

به زبان هلندی كه در شمال كشور بدان صحبت می كنند فلاندر یا فلمیش می گوید.

مردم شمال كشور در منطقه فلاندر اكثرا به زبان فلمیش صحبت می كنند و مردم منطقه والونیا در جنوب كشور اكثرا از زبان فرانسه استفاده می كنند.

یك درصد از جمعیت بلژیك در غرب منطقه والونیا در نوار مرزی با آلمان در مكالمات خود از زبان آلمانی استفاده می كنند.

بروكسل و حومه آن در ناحیه شمالی و در قلب منطقه هلندی زبان قرار دارد. طبق قانون بروكسل شهری دو زبانه است و اكثر تابلو های خیابان ها به دو زبان هلندی و فرانسه است. با این وجود به خاطر نفوذ فرهنگ فرانسوی در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 اكثر ساكنان بروكسل از زبان فرانسه استفاده می كنند.

 

نظام سیاسی:

نوع حكومت در بلژیك مشروطه سلطنتی فدرال است با دو مجلس قانون گذاری. پادشاه رئیس حكومت و نخست وزیر رئیس دولت می باشد. دو مجلس بلژیك یعنی سنا و مجلس نمایندگان وظیفه قانون گذاری را بر عهده دارند.

پس از بالا گرفتن اختلافات داخلی بین هلندی زبان ها و فرانسه زبانان در سال 1970 میلادی دولت بلژیك قانون اساسی را اصلاح نمود و به اقوام و گروه های محلی اختیارات بیشتری داد و احزاب محلی بر اساس مشتركات فرهنگی و زبانی شكل گرفتند.

بلژیك از معدود كشورهای دنیاست كه شهروندان آن موظف به رای دادن هستند.

بلژیك یكی از موئسسین اصلی اتحادیه اروپا می باشد.

 

اقتصاد:

موقعیت ویژه و خاص جغرافیایی بلژیك در قلب منطقه صنعتی قاره سبز این كشور كوچك را به یكی از پویاترین قدرت های اقتصادی و تجاری اروپا تبدیل نموده است. سیستم كار آمد و سریع حمل ونقل، بلژیك را به كشور های دور و نزدیك اروپایی مرتبط می سازد و این كشور را به شاهرایی در قلب اروپا تبدیل نموده است.

علی رغم اینكه بلژیك كشوری كوچك با جمعیتی متراكم است ولی از نظر تولید نا خالص ملی در بین 20 كشور اول جهان قرار دارد و اقتصاد آن بر پایه اقتصاد باز است. امروزه بخش خدمات مهمترین منبع اقتصادی در این كشور محسوب می گردد.

از سال 1922 بلژیك و لوگزامبورگ اتحادیه اقتصادی بنلوكس Benelux را تشكیل دادند كه از حروف اول این سه كشور تشكیل شده است.

 

صنعت:

پس از انگلستان، اولین جرقه های انقلاب صنعتی در در اروپا در اوایل قرن نوزدهم در بلژیك زده شد. در این دوران ساخت كارخانجات مختلف خصوصا كارخانه های تولید فولاد و صنایع معدن در دو شهر لی یژ (Liege) و شارلوا (Charleroi) به سرعت گسترش یافت.

پس از جنگ جهانی دوم شهر آنتورپ (Antwerp) و گنت پایگاه صنایع نفتی و شیمیایی در بلژیك شد و در دهه های 1980 و 1990 میلادی توسعه مراكز اقتصادی كشور به سمت شمال ادامه یافت.

 

عضویت در نهاد های بین المللی:

اتحادیه اروپا، پارلمان اروپا ،شورای امنیت سازمان ملل، ایكائو، یونیسف، یونسكو، سازمان تجارت جهانی.

 

اطلاعات پایه ای سفر:

 

واحد پول:

یورو. هر یورو از 100 سنت تشكیل می گردد. در سال 2002 میلادی یورو جایگزین فرانك بلژیك شد.

 

اختلاف ساعت:

نسبت به ایران 2/5 ساعت عقب تر است (GMT +1).

 

ولتاژ برق:

230 ولت است و با سیستم برق ایران مطابقت دارد.

 

آب لوله كشی:

قابل شرب است.