اسپانیا

درباره اسپانیا

بخش اول: معرفی اسپانیا

اسپانیا به مساحت 504782 كیلومتر مربع كشوری است در جنوب غربی اروپا واقع در شبه جزیره ایبری. علاوه بر خاك اصلی ا‍ین كشور در اروپا، اسپانیا دو منطقه خودمختار درشمال آفریقا دارد:سئوتا(ceuta) و ملیلا (melilla).

البته در مقایسه با سایر كشورهای اروپایی همچون فرانسه یا انگلستان مستعمرات اسپانیا در آفریقا بسیار ناچیز است.جزایر بالئار وقناری در دریای مدیترانه به این كشور تعلق دارند.

اسپانیا از شمال به خلیج گاسكونی (بیسك‍ی) و كشورهای فرانسه و شاهزاده نشین وآندورا((Andora))، از شرق و جنوب به دریای مدیترانه و تنگه جبل الطارق واز غرب به كشور پرتغال و اقیانوس اطلس محدود است.

قله مولاسن (3482) بلندترین نقطه كشور است. كوههای پیرنه در شمال اسپانیا مرز طبیعی این كشور با فرانسه را شكل می دهند.

بخشهای مركزی اسپانیا را فلات بزرگی به ارتفاع متوسط 600 مترفرا گرفته كه از رشته كوههای كانتربری در شمال  تا كوههای سیرامورنا درجنوب امتداد دارد. به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی اسپانیا آب و هوای این كشور در مناطق مختلف و بسیار متنوع است و به سه نوع می توان تقسیم نمود.

  • آب وهوای معتدل قاره ای: كه در مناطق داخلی شبه جزیره ایبری به چشم می خورد.(بزرگترین شهر مادرید)
  • آب وهوای مدیترانه: كه تقریبا از دشتهای آندولوس در نوار ساحلی جنوبی و شرقی این كشور در كرانه های مدیترانه آغاز و تا بخش شرقی كوههای پیرنه در شمال امتداد می یابند.( بزرگترین شهر مادرید)
  • آب وهوا اقیانوس: كه در كرانه های اقیانوس آرام در شمال آرام در شمال غربی اسپا نیا در نوار ساحلی خلیج بیسكی ((Biscay)) با آن مواجه می شویم. این منطقه به اسپانیای سبز معروف است

(بزرگترین شهر: بیلبائو).

فرهنگ:

اسپانیا  سرزمینی است كه به خاطر موقعیت جغرافیایی ویژه اش همواره محل برخورد و تعامل فرهنگهای مختلف بوده است.

سلتی ها، رومی ها، گوتها و مسلمانان، اصلی ترین اقوامی بودند كه به شبه جزیره ایبری و اسپانیا

آمدند و میراث ریشه داری رادر این كشور به جای گذاشتند.

در مقایسه با سایركشورهای اروپایی  اسپانیا  كشوری  یكدست نیست، بلكه مجموعه ای  است از اقوام مختلف  با تنوعی شگرف درزبان، فرهنگ غذایی، موسیقی، ادبیات و هنرهای نمایشی.

وقتی به بخشهای مختلف اسپانیا سفر می كنیم گویی  از چند سرزمین با فرهنگهایی متنوع  بازدید نموده ایم. نقاشان اسپانیایی تاثیری شگرف در نقاشی اروپا به جای گذاشته اند.

ادبیات اسپانیایی چه درشعر وچه در نثر رنگ و بوی خاص خود را دارد و همواره ادبیاتی الهام بخش، عمیق، متنوع و تاثیرگذار بوده است. ونه تنها دراسپانیا بلكه در دنیای اسپانیایی زبان جایگاهی ویژه داشته است.

تعداد زیادی از برندگان ادبی جایزه نوبل اسپانیایی و یا اسپانیایی زبان بوده اند و این خود دلیلی بر قابلیتهای ادبی بالای این زبان است.

اسپانیا سرزم‍ین نام نویسندگان و دانشمندان است.

شناخت عمیق تر معماری در اسپانیا نمونه ای عین وعالی از تعاملات فرهنگی  گسترده در طول تاریخ این كشور است.

معماری اسلامی با حضوری در حدود 900 سال تاثیری عمیق در هنر و معماری اسپانیا به جای گذاشته است.آثار موجود در آندولس و شهرهایی چون كردوا با گراناداو سویل نمونه هایی بی نظیر  با ویژگیهایی منحصر به فرد است.

معماری آندولس و جنوب اسپانیا گونه ای است كه نه می توان  آن رادر دنیای غرب و كشورهای غربی ‍یافت و نه در دنیای اسلام. در واقع تركیبی است شگرف از عناصر شرقی وغربی

اسپانیا (با 40 اثر  ثبت شده ) پس از ایتالیا دارای بیشترین بناهای ثبت شده  در ل‍یست جهانی یونسكو ((World  Heritage Sites)) می باشد.

بسیاری از مردم، اسپانیا را با موسیقی فلامینگو می شناسند. در حالیكه فلامینگو تنها یكی از گونه های موسیقی در این كشور است كه در آندولس شكل گرفت و به سایر نقاط این كشور گسترش یافت.

گوشه گوشه اسپانیا  با نواهای محلی و ترانه های دلنشین مخصوص

مردم:

با جمعیتی بالغ بر 46 میلیون نفر،  اسپانیا از كشورها‍یی است كه درقیاس با سایركشورهای  اروپای غربی از تراكم جمعیت پایین تری  برخوردار است.  به عبارت دیگر جمعیت اسپانیا، به غیر از نوار ساحلی در اطراف مادرید، در سراسر كشور پراكنده است.

جمعیت اسپانیا در طول قرن بیستم خصوصا در دهه 60 و 70 میلادی، دو برابرشد. و دلیل اصلی آن مهاجرت  بی رویه مردم از روستا به شهرهای بزرگ وصنعتی بود.

اسپانیا سرزمین تنوع قومی و نژادی است به طوریكه در بسیاری از مناطق این كشور مردم محلی از واژه ملیت برای توصیف اقلیتهای قومی استفاده می كنند. در واقع اسپانیا كشوری است با قومیتهای مختلف تحت لوای نام اسپانیا و هویت مشترك اسپانیای در یك كلام اسپانیا همچون پارچه چل تكه زیبایی است كه هر تكه آن رنگ و جلوه ای منحصر به فرد دارد و هر بازدید كننده ای از این تفاوت وتنوع متحیر می شود. قبول این حقیقت كه مثلا آندولس در جنوب و منطقه كاتالان در شمال هردو در یك كشور قراردارند كار ساده ای نی‍ست.

طبق قانون اساسی در اسپانیا دین رسمی وجود ندارد.مسیحیت كاتولیك (76%) اصلی ترین دین در اسپانیا محسوب می شود.

پس از مسیحیت، اسلام (25%) جمعیت بیشترین پیروان را در اسپانیا دارد.

پس از خروج مسلمانان از اسپانیا و خصوصا منطقه آندولس، تعداد مسلمانان این كشور در حد ناچیزی باقی ماند تا اینكه در دوران استعمار و درسالهای اخیر مهاجرین بسیاری از كشورهای مسلمان شمال آفریقا به اسپانیا مهاجرت نمودند و هم اكنون پس از مسیحیت، اسلام بیشترین تعداد پیروان را (5/2% جمعیت) در این كشور داراست.

زبان: 

اسپانیایی زبان رسمی در اسپانیاست. اسپا نیایی ها به آن زبان اسپانیولی یا كاستلانو(castellano) می گویند. به علت تنوع قومی در اسپانیا، زبانهای محلی بسیاری درسر تاسراین كشور به كار می روند و به رسمیت شناخته می شوند كه از این بین می توان به زبانهای كاتالان، باسك و گالیس ((Galician)) اشاره نمود.

مردم اكثر كشورهای آمریكای لاتین به جز برزیل و چند كشور كوچك به زبان اسپانیا یی تكلم می كنند. این زبان یكی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است و دركنار چینی، هندی و انگلیسی از بیشترین تعداد سخنور در سطح جهان برخوردار است. اسپانیایی عضوی از خانواده زبانهای هند و اروپایی است.ودرمیان زبانهای اروپایی همراه با ایتالیایی وپرتغالی درشاخه زبانهای رومی ((Roman)) قرار می گیرد.

نظام سیایی:

حكومت این كشور مشروطه سلطنتی با دو مجلس قانونگذاری است. مجلس نمایندگان با 350 عضو و مجلس سنا با 208 عضو رئیس دولت ((President of Government))

عضویت در نهادهای بین المللی:

سازمان ملل متحد (1955)، اتحادیه اروپا، ناتو، اتحادیه كشورهای لاتین زبان، سازمان تجارت جهانی، یونسكو.

اقتصاد:

اقتصاد اسپانیا نهمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان، پنجمین قدرت (پس از آلمان، انگلستان، فرانسه و ایتالیا) در اروپاست. در مبارزه با بیكاری، اسپانیا موفقیتهای شایانی در سالهای اخیر كسب نموده است. دولت اسپانیا موفق شد تا نرخ 20 درصدی بیكاری در اوایل سالهای دهه 1990 را به حدود 5/7 درصد در سال 2007 میلادی برساند.

تقویت صنایع، رشد سرمایه گذاری خارجی، افزایش تجارت با كشورهای آسیایی و آمریكای لاتین،  همگی عواملی هستند كه اقتصاد اسپانیا را به یكی از پویا ترین قدرتهای اقتصادی در اتحادیه اروپا  تبدیل نموده است.

رشد بی سابقه ارزش ملك و زمین درسطح جهانی خصوصا در سالهای اخیر باعث رونق معاملات و املاك و ساخت وساز در اسپانیا شد، به طوریكه 16 درصد از ارزش ناخالص ملی و12 درصد از اشتغال ا‍ین كشور  به این بخش اختصاص دارد.

صنعت جهانگردی درطی 40 ساله اخیر، رشد بی سابقه ای درسطح جهانی داشته است و این كشور را به دومین كشور از نظر درآمد وتعداد بازدید كننده در سطح جهان تبدیل نموده است.

صادرات:

ماشین آلات و تجهیزات حمل ونقل مواد شیمیایی، محصولات غذایی و چوبی از جمله اصلی ترین مواد صادراتی در اسپانیا است.

اطلاعات پایه ای سفر به اسپانیا:

واحد پول:

یورو. هر یورو از صد سنت تشك‍یل می شود، كه از سال 1999 جایگ‍زین پستا گردید.

اختلاف ساعت:

نسبت به ایران 5/2 ساعت عقب تر است .(5/2-) و نسبت به گرینویچ یك ساعت جلوتر است (GMT+1).

 

قسمت دوم

آشنایی با شهر مادرید

مهسا سلیمی: واحد تولید محتوا

 

مادرید اسپانیا

  چرا سفر به مادرید؟

مادرید شهری دیدنی که به عنوان سومین شهر بزرگ اتحادیه اروپا و البته پایتخت و بزرگ ترین شهر کشور اسپانیا مطرح است.

شهری در قلب اسپانیا و پر از جاذبه های تاریخی و دیدنی که هر ماجراجویی را به سمت خودش می کشد.

مادرید شهری مهم در شبه جزیره ایبری است که سالانه میزبان گردشگران زیادی است.

مادرید شهری با سیستم حمل و نقل کارامد و البته متروهایی  مجهز با سابقه ای طولانی و قدمت بسیار در داخل شهر  با ١٣ خط  و٣٠١ ایستگاه.

متروی مادرید

 

اگر علاقه مند به فوتبال هستید جالب است بدانید  که مادرید شهری مناسب عاشقان فوتبال است؛ رئال مادرید، نامی آشنا برای طرفداران فوتبال است که همیشه نام این شهر اسپانیایی را در ذهن و یاد همه زنده می کند.

کریستینو رونالدو 

 

مادرید شهری همیشه پویا است با شب هایی پرشور و زنده و یک عالمه برنامه و سرگرمی های  مناسب همه گردشگران از سراسر دنیا.

مادرید در شب

 

بهار و پاییز را به سبک مادریدی سفر کنید.

 

       فصل بهار و اوایل پاییز بهترین زمان سفر به مادرید است. مناسب برای بازدید از موزه ها و لذت تماشای تابلوی بی مانند پاییزی این شهر و به رنگ های طلایی و

زرد و نارنجی و حس زیبای خش خش برگ های پاییزی موقع قدم زدن در کوچه و برزن مادرید.

مادرید در پاییز 

 

زیبایی بهار مادرید هم دیدنی است، طبیعت تازه بیدار شده مادرید به شما خوش آمد می گوید.

بهار در مادرید

 

هوس خرید و پاساژگردی در شهر مادرید اسپانیا رو دارید؟ پس سری به این فروشگاه های مادرید هم بزنید... 

اگر به دنبال سوغاتی برای ا قوام  دوستان و عزیزا ن خود هستید سری هم به فروشگاه رئال مادرید بزنید. البته مغازه ( فروشگاه) ویولتا که در مادرید قدمت دارد هم گزینه خوبی است.

لذت خرید یه چیز دیگس

 

فروشگاه   Calle de la Montera

 یک فروشگاه مناسب برای خرید لباس و انواع پوشاک و... است. ویژگی خوب این فروشگاه اینه که  در خیابان و بیرون این فروشگاه میز و صندلی هایی برای نشستن و رفع خستگی وجود داره. پس راحت خرید کنید.

لذت خرید همراه با خانواده در سفر 

البته شهر مادرید اسپانیا فروشگاه های بسیاری دارد که ما در این جا به بعضی از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

 مرکز خرید پلازانورته 2

مرکز خرید زانادا

مرکز خرید پرینسیپ پیو

مرکز خرید دریمز پالاسیو د هلیو

مرکز خرید سالامانکا

مرکز خرید ال کورت اینگلز مادرید

مرکز خرید ای بی سی مادرید

 

خرید و دیگر هیچ

 

بهترین های مادرید برای تفریح و حس زیبایی مادرید:

       Parque del Buen Retiro

پارک بوئن رتیرو از بزرگ ترین و محبوب ترین پارک های مادرید به وسعت ¼ کیلومتر مربع در بین مادریدی ها خیلی جذابه و محلی ها به آن El Retiro  می گن. این پارک معروف به ریه های مادرید به طوری که سیستم تهویه شهر مادرید بر عهده این پارکه. پارکی که نقش ریه های تنفسی شهر رو دارده. پارکی پر از مجسمه و باغچه های زیبا و گالری و البته دریاچه ای دیدنی که گردشگران رو همراه مردمان مادرید جذب خودش کرده. میتونید قایق کرایه کنید و حسابی در دریاچه پدال بزنید و لذت ببرید. در بعدازظهر های یکشنبه ماه های گرم سال اجرای کنسرت رایگان به جذابیت پارک اضافه میکنه.

پارک بوئن در شهر مادرید

Corral de la Moreria

 یکی از بهترین باشگاه های حرکات موزون سنتی و بومی اسپانیا به نام فلامنکوبا بیش از شصت سال سابقه و فعالیت همراه  با اجراهای دیدنی که یاد آور هنر و فرهنگ اسپانیایی است. رقص فلامنکو در اسپانیا و مادرید طرفداران زیادی دارد و حرکات هارمونیک آن همراه با  به تن داشتن لباس های سنتی اجرا کنندگان چشم بینندگان را محو خود می کند. لذتی که در سفر به مادرید نه تنها نباید از دستش داد بلکه خیلی زود رفت به دیدنش.

فرهنگ در مادرید

فلامنکو 

تور دوچرخه سواری مادرید

تور دوچرخه سواری مادرید را از دست ندهید... لذت تماشای مادرید و جاذبه های محبوب تاریخی اش همچون میدان میرPlaza Mayor   و کاخ سلطنتی  در حال دوچرخه سواری و لذت پدال زدن یک چیز دیگست...این تور با تعداد بیست نفر و همراهی راهنمای محلی در زمانی سه ساعته بهترین لحظات سفر را برای شما می سازد.

تور دوچرخه سواری در مادرید

 

تور دوچرخه سواری در مادرید