آلمان

درباره آلمان

 

جمهوری آلمان، كشوری است در اروپای مركزی كه از شمال غربی به دریای شمال، از شمال به دانمارك و دریای بالتیك، ازشرق به كشورهای لهستان و جمهوری چك، از جنوب به اتریش و سو‍ییس و از غرب به فرانسه، لوگزامبورگ، بلژیك و هلند محدود است.

 نواحی شمالی كشور را دشتهای پهناور فراگرفته و نواحی مركزی این سرزمین از رشته كوههای بسیار بلند پوشیده شده، در منطقه جنوبی كه از دره دانوب شروع می شود فلات باواریا قراردارد. در حاشیه مرزهای جنوبی آلمان كوههای آلپ باواریا واقع است.

بزرگترین دریاچه آلمان، دریاچه بودن با 545 كیلومترمربع مساحت است. بزرگترین جزیره آلمان جزیره روگن با 930 كیلومتر مربع وسعت در دریای بالتیك قرار دارد.

مردم:

با جمعیتی بالغ بر 82 میلیون نفر پرجمعیت ترین كشور در اتحادیه اروپا ست و پس از روس‍یه اروپایی دوم‍ین كشورپر جمعیت در كل قاره اروپا محسوب می گردد.

جمعیت در این كشور در روستاها وبیشتر در شهرهای بزرگی همچون برلین، هامبورگ، مونیخ، كلن، فرانكفورت واشتوتكارت پراكنده است و در مقایسه با سایر كشورهای اروپایی، جمعیت تنها در یك یا دو شهر بزرگ متمركز نیست و در گوشه گوشه آلمان گسترده شده است. از نظر میزان باروری، رشد جمعیت در این كشور از حد بسیار پایینی در بین كشورهای جهان قرار دارد. به همین دلیل تعداد    زیاد‍ ی مهاجرخارجی از كشورهای مختلف هرساله به آلمان مهاجرت می نمایند. به همین دلیل است كه در حدود 20 درصد از ساكنان این كشور افرادی هستند كه یا خودشان و یا پدر و مادرشان خارجی هستند.

اكثریت مهاجران خارجی درآلمان را تركهایی تشكیل می دهند كه به صورت سنتی در سالهای پس از جنگ جهانی دوم جهت بازسازی به آلمان آمدند و درآنجا اقامت گزیدند. ایتالیایی ها، صربها، یونانی ها، لهستانی ها و كرواتها، اصلی ترین گروههای  مهاجرین به آلمان را شكل می دهند.

دین اصلی در آلمان مسیحیت است. ودرحدود 63 درصد از آلمانی ها مسیحی هستند.

اسلام با تقریباً 4 درصد (سه ونیم میلیون نفر) دومین دین اصلی در آلمان است. بودیسم و یهودیت دررده های بعدی قراردارند.

مسیحیت پروتستان دراین كشور پا گرفت ومسیحیان این كشور را به دو بخش پروتستان و كاتولیك تقسیم نمود.

پروتستانها بیشتردرشمال وشرق، كاتولیكها اكثراً درجنوب وغرب آلمان تمركز یافته اند.آلمانیها، مردمی فوق العاده سخت كوش وجدی هستند.و هرجهانگردی در بدو ورود به این حقیقت پی می برد.

فرهنگ:

آلمان مهد شاعران و متفكران در فرهنگ غرب است. این كشور یكی از اركان اصلی در شكل گیری فرهنگ اروپاست. كشوری است كه بسیاری از بنیادهای فلسفی و فكری فلسفه غرب درآن پا گرفته و فیلسوفان آلمانی نقش مهمی در پایه ریزی و استحكام فلسفه غرب بر عهده داشته اند.

این كشور زادگاه مشهورترین آهنگسازان و نوازندگان موسیقی كلاسیك است.

آلمان دیار طلایه داران هنر نقاشی و مجسمه سا‍زی است. سرزمین بهتون وباغ و فیلسوفان بزرگی چون كانت وهگل است.

زبان:

آلمانی زبان ملی و رسمی آلمان است وعلاوه بر آلمان به صورت گسترده ای دركشورهای اتریش، لوگزامبورگ، لیختن اشتاین وسوییس به كار می رود.

در بین زبانهای اروپایی همراه با انگلیسی وهلندی در شاخه زبانهای ژرمنی ((Germanic ازخانواده زبانهای هند واروپایی قرار میگیرد. آلمانی به همراه انگلیسی و فرانسه از اصلی ترین زبانهای بین المللی است و در حدود 100 میلیون نفر آلمان‍ی رابه عنوان زبان اصلی و مادری و 30 میلیون نفر آنرا به عنوان زبان خارج‍‍ی یا دوم به كار می گیرند.

نظام سیاسی:

آلمان جمهوری فدرال چند حزبی با دو مجلس قانونگذاری است. قانون اساسی این كشور از سال 1949 به بعد اجرایی شده است.رییس حكومت رییس جمهور است. رییس دولت و قوه مقننه صدراعظم است كه ازقدرت اجرایی  بالایی برخورداراست كه توسط رییس جمهور انتخاب و با رای Bundestag  (مجلس نمایندگان) به این سمت برگزیده می شود.

پارلمان آلمان از دو مجلس نمایندگان ((Bundestag))  و مجلس فدرال ((Bundestrat))  تشكیل می شود.

اتحاد دموكرات مسیحی و حزب سوسیال مسیحی، اصلی ترین احزاب سیاسی آلمان هستند.

عضویت در نهادهای بین المللی:

سازمان ملل متحد، 8 كشورصنعتی جهان معروف به "گروه 8" ناتو، WTO(سازمان تجارت جهانی)، اتحادیه اروپا

اقتصاد:

اقتصاد آلمان پس از جنگ جهانی دوم با مشكلاتی جدی دست و پنجه نرم می كرد، ولی سخت كوشی آلمانها و برنامه ریزی دقیق، این كشوررابه یكی از ابرقدرتهای اقتصادی جهان تبدیل نمود، به طوریكه امروز ا‍ین كشور بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا است.و پس از كشورهای آمریكا و ژاپن ، سومین قطب اقتصادی جهان محسوب می شود.

مطابق با آمارهای سازمان تجارت جهانی، آلمان بزرگترین صادركننده كالا در سطح دنیا است. جالب اینكه از نظر حجم واردات نیز این كشور پس از امریكا در رتبه دوم قرار دارد.

در بخش خدمات این كشوردومین ارائه كننده خدمات پس از آمریكاست.خصوصا از لحاظ اشتغال در مناطق غربی اوضاع اقتصادی بهتری برخورداراست.

صنعت:

آلمان از بزرگترین صادركنندگان ماشین آلات صنعتی، اتومبیل، قطعات یدكی و مواد شیمیایی درسطح جهان است.

آلمان از بزرگترین كشورهای صنعتی دنیاست وبدون شك صنعتی ترین كشور اروپای‍ی است.

ماشی‍ن آلات ، اتومبیل و انواع وسایل حمل ونقل، محصولات شیمیای‍ی و جنگ افزارهای پیشرفته ، صنایع فولاد از اصلی ترین محصولات صنعتی آلمان است كه به اقصی نقاط جهان صادر می گردد.

كارخانه ها و دفاتر مركزی شركتهای چند ملیتی و صاحب نامی همچون BMW، زیمنس دراین كشور تمركز یافته اند.

كشاورزی:

غلات، انواع میوه، گل وگیاه، چغندر، انگور وسیب زمینی از اصلی ترین محصولات كشاورزی آلمان است. 

واحد پول:

یورو(€). هر یورو از 100سنت تشكیل شده است و از سال 1999 جایگزین مارك آلمان شده است.

سكه ها به صورت 1، 2، 5، 10، 20 و 50 سنتی 10 و20 یورویی ضرب شده اند.

اسكناسها با ارزش 5، 10، 20، 50، 100، 200 و 500 موجود است.

اختلاف زمانی:

نسبت به تهران 2 ساعت عقبتر است. (GMT+1)

ولتاژ برقی: 220 ولت است.و دقیقا با سیستم برق ایران مطابقت دارد.

آب لوله كشی: قابل شرب است.