ورشو

درباره ورشو

قیام نافرجام ورشو  Warsaw uprising

در سال 1944 چریکهای مبارز و ازادیخواه لهستان بر علیه نیروهای اشغالگر نازی دست به یک حمله گسترده و مسلحانه زدند که در ساعت 5 عصر در روز اول اوت سال 1944  اغاز شد که به مدت 2 ماه به طول انجامید. ارتش سرخ روسیه به انها قول مهمات جنگی, اسلحه و نیروی انسانی نظامی داده بود که به هیچ یک ان عمل نکرد و در نتیجه در روز اول 60000 نفر در ورشو کشته شدند و در مجموع در طی 2 ماه مبارزه 180000 نفر از بین رفتند و قیام نافرجام ماند.

مرکز خرید َArkadia :

این بزرگترین و مجهزترین مرکز خرید در شهر ورشو است که تا هتل 8 ایستگاه تراموا فاصله دارد. در طبقه پایین Supermarket Carrefour موجود است که از یکی از دکه های این Supermarket  من حلوای ارده خریدم.مسافرین ما در دفعاتی که من به ورشو امدم از کیفیت کالا و قیمت ها در Arkadia راضی هستند. تراموا های متعدد از هتل به این مرکز خرید میایند وباید در ایستگاه Rondo RandoskawA پیاده شوید. که بهترین ترامواها شماره 17 و 33 هستند فقط تراموا 10 را سوار نشوید.

مراکز دیدنی و باستانی شهر ورشو

پارک واژنکی

نام واژنکی به معنای حمام در زبان لهستانی است. در هیچ مرکز شهری در اروپا چنین پارک بزرگی وجود ندارد. اغلب پارک های بزرگتر از واژنکی در خارج از مرکزشهر قرار دارند.  در قرون وسطی اینجا مرکز حیات وحش بود که متعلق به فرمانروای ایلت موزاویا بود که در اطراف این مکان او و یارانش دست به شکار میزدند. اما در قرن 17 میلادی شاهزاده ی معروف لهستانی اقای هرادیوشلو موبرسکی در اینجا حمامی ساخت که مورد استفاده او و خانواده اش در ایام فراقت قرار میگرفت. در قرن 18 میلادی پادشاه لهستان به نام Stanisław August Poniatowski یا استن اسلاو اگوست پونیوتفسکی این حمام را خرید و دریاچه کوچکی در ان درست کرد و در وسط دریاچه یک قصر ساخت که حمام قرن 17 در داخل پارک قرار دارد. ایشان همچنین یک تاتر به سبک تاترهای روم در این پارک ساخت که بین صحن اجرا و صحن تماشاچیان یک رودخانه باریک میگذرد. کاخ دومی هم که Myślewicki یا میش لیویسکی نام دارد در این پارک برای اقوام خود درست کرد. در زمان جنگ جهانی دوم المان ها در این پارک مستقر شدند و اجازه استفاده عموم از این پارک ممنوع شد. در روایات اسطوره ای امده که پادشاه وقت روزانه به ماهی های دریاچه غذا میداد و یک روز انگشترش در اب افتاد و شب بعد یک از ماهی ها انگشت تر را پیدا کرد و خدمت شاه اورد و از ان پس ماهی های این دریاچه به "شاه ماهی" معروف شدند.

شهر قدیم Old Town

این ناحیه قدیمی ترین قست شهر ورشو است که در قرن 13 به پا شد. ابتدا در این جا کاخ فرمانروای ایالت موزاویا بود که اطراف ان دیوار و سنگرهای حفاظتی بود و رفته رفته مردم در اطراف کاخ سکونت گزیدند و بعد میدان شهر قدیم یا میدان بازار کاخ درست شد و بوسیله جاده ای به کاخ متصل شد. در قرن 19 میلادی این منطقه محل سکونت فرهیختگان و شخصیت های مهم ورشو بود که در قرن 20 تبدیل به محله بدنام گشت. در اطراف شهر قدیم نیمکت های اقای شوپن موسیقی دان معروف لهستانی موجود است که بازدید کنندگان میتوانند با فشار دادن دکمه روی نیمکت به قطعاتی از موسیقی شوپن گوش دهند. قسمت های مهم شهر قدیم عبارتند از دیوار باربیکان, خانه خانم ماری کوری, میدان شهر قدیم یا میدان بازارکاخ, مجسمه پری دریایی, مجسمه سربازان کوچک, میدان کانونیا, میدان کاخ, ستون پادشاه زیگموند واسا سوم و کاخ سلطنتی.

دیوار باربیکان Barbica

این دیوار قسمتی از شبکه حفاظتی شهر ورشو بود که در سال 1540 میلادی به جای دروازه ای قدیمی که از خیابان Nowomieiska  یا نوومیسکی حفاظت کند. این دیوار در جنگ جهانی دوم در قیام ورشو اسیب زیادی متحمل شد و سرانجام در سال 1952 تا 1954 مرمت شد.

خانه خانم ماری کوری Marie Curie

خانم ماری کوری متولد 7 نوامبر سال 1867 درلهستان است. ایشان برای ادامه تحصیل به خواهر خود در فرانسه ملحق شدند و درانجا در رشته فیزیک و شیمی تحصیل کرده و کسب شهرت و مقام در این دو رشته را پیدا کردند و اولین زنی بودند که در این دو رشته همزمان برنده جایزه نوبل شدند و همچنین اولین زنی بودند که پروفسور در دانشگاه پاریس گشتند. خانم ماری کوری در زمینه اشعه رادیواکتیو تحقیقات ارزنده ای انجام دادند. ارامگاه ایشان در قبرستان اشخاص معروف در پاریس به نام Pantheon  میباشد. خانه خانم ماری کوری واقع در قسمت قدیم شهر ورشو امروزه بعنوان موزه به یک مکان توریستی تبدیل شده است.

میدان قدیم شهر یا میدان بازار کاخ Old Town Square or Castle Market Square

این میدان قلب اصلی شهر ورشو تا قرن 18 میلادی بود. تمام اصناف جلسات صنفی خود را در این میدان برگذار میکردند. در زمانیکه اعدام در محل عام در اروپا رواج داشت اعدام ها در ورشو در این میدان صورت میگرفت.  در وسط این میدان مجسمه پری دریایی که نماد شهر ورشواست قرار دارد. امروزه این میدان که بدست المانها در جنگ جهانی دوم ویران شده بود مجددا باسازی شده و اطراف ان مملو از رستوران, بار و مغازه های متعدد است. هر روزه در ساعت 11:15 دقیقه به یادبود ویران شدن منطقه قدیم شهر Old Town  در سال 1939 بدست المانها اهنگ پخش میشود.

مجسمه پری دریایی Mermaid Statue

در روزگار بسیار قدیم یک پری دریایی به سواحل رودخانه Vistula امده و به خاطر زیبایی این سواحل تصمیم به اقامت در کنار رودخانه Vistula کرد. یک روزی ماهی گیران متوجه میشوند که امواج بسیاربزرگی در کنار رودخانه ایجاد شده و یکی ماهی ها را از داخل تور ماهیگیران ازاد کرده است سراسیمه به ساحل می ایند و میبینند که یک پری زیبای دریایی برای ماهی ها اوازی با صدای بسیار دلنشین میخواند. از ان روز ماهی گیران مرید این پری دریایی شده و بعد از مدتی یک تاجر ثروتمند این پری دریایی را برای لذت خود در یک قفس در کنار ساحل زندانی میکند. این پری دریایی برای مدتی در این قفس بوده که یک روز به شدت گریه میکند, ماهیگیر جوانی با همسر خود از این منطقه رد میشد که با گریه این پری دریایی مواجه میشود و او را ازاد میکند. از آن روز به بعد پری دریایی قول میدهد که حامی و حافظ جان مردم ورشو باشد. مجسمه پری دریایی یک شمشیر و یک سپر دردست دارد.

سربازان کوچک Little Insurgents

در این مکان مجسمه کودکی واقع شده است که برای یادبود کودکان کشته شده در قیام ورشو بنا شده. در قیام ورشو از کودکان بعنوان جنگجو و پیک استفاده میشد که جوانترین انها 11 ساله بود. مردم برای قدر دانی از این کودکان دراوقات فراغت از این مجسمه دیدن میکنند و در پای ان یا دسته گُل قرار داده و یا شمع روشن میکنند.

میدان کانونیا Kanonia

در وسط میدان kanonia که مثلث شکا است یک زنگ بسیار قدیمی قرار دارد که مردم بر این باورند با گذاشتن دست راست بروی آن و 3 بار گشتن به دور این زنگ خوشبختی می اورد. همچنین در سمت چپ میدان رو به رودخانه ویستولا خانه ای است که کمتر از یک متر پهنا دارد و دارای 2 عدد پنجره میباشد. پلاک این خانه 22 است. برطبق روایات حکایت شده این باریک ترین خانه در شهر ورشو است این خانه روبه رودخانه Vistula  میباشد و پهنای رو به رودخانه بسیار عریض است. در شهر ورشو مالیات خانه بر اساس پهناس ملک و تعداد پنجره های رو به خیابان حساب میشود.

میدان کاخ Castle Square

این میدان در مقابل کاخ سلطنتی قرار دارد و اولین نقطه دید بازدید کنندگان میباشد. در یک زمانی دروازه شهر به نام دروازه کراکوف در این میدان قرار داشت. در این میدان ستون بلند اقای زیگموند واسا سوم Sigismund III Vasa قرار دارد.

ستون زیگموند Sigismund Column

این ستون یکی از مکانهای تاریخی و قدیمی ترین یادبود در شهر ورشو است. این ستون بزرگداشتی از اقای Sigismund III Vasa پادشاه محبوب لهستان است که پایتخت را از کراکوف به ورشو در سال 1596 میلادی منتقل کرد. این ستون با ارتفاع 22 متر در سال 1644 در شهر قدیم ورشو بنا گردید. در بالای این ستون مجسمه اقای زیگموند واسا سوم است که شمشیری در دست راست دارد که نماد شجاعت اوست و در دست چپ یک صلیب مقدس است که نماد امادگی ایشان برای مبارزه با شیطان است. روایت اسطوره ای چنین حکایت میکند که چنانچه این شمشیر روزی از دست اسشان بیافتد, مصیبت به سمت کشور رهسپار خواهد شد. این ستون در جنگ جهانی دوم اسیب زیادی دید. 

کاخ سلطنتی  ورشو Royal Castle

قسمت بیرونی این کاخ در جنگ جهانی دوم تخریب شد اما قسمت کوچکی از داخل کاخ اسیب ندید. قسمت سر در سالن رقص و سالن مرمر با طلا اصل تزیین شده که بعضی از طلاها تیره و بعضی روشن ترند. طلاهای تیره از زمان قدیم هستند که در جنگ اسیب ندیدند و طلاهای روشن تر جای گزین طلاهای از بین رفته در جنگ جهانی دوم هستند. این کاخ از قسمت های متعدد تشکیل گردیده مانند قسمت اختصاصی خانواده سلطنتی, قسمت دیدار پادشاه با دیپلمات های بین المللی, قسمت دیدار پادشاه با سناتورهای مجلس و افراد حکومتی که بیشتر اتاق ها دارای نقاشی هایی هستند که صحنه های مختلفی از تاریخ لهستان را بازگو میکنند.