فلورانس

درباره فلورانس

ابعاد تاریخی و فرهنگی شهر فلورانس غیر قابل توصیف است و زبان از گفتن این همه زیبائی قاصر است.این شهر یكی از ثروتمند ترین و دل انگیزترین شهرهای توریستی ایتالیا ست. در عین حال كه مركز تاریخی قرون وسطائی است توسعه فرهنگی و سیاسی آن نیز چشم گیر و قابل توجه است.  در یك كلام این شهر موزه ایست در فضای باز.

فلورانس گنجینه ای است با تنوعی بی نظیر در ثروتهای هنری. از پل قدیمی گرفته با مغازه هایش تا كلیسای دومو(Duomo) تا گالری اوفیتسی(Uffizi) با جواهرات زیبایش. آن چه را كه نباید فراموش كرد و در نظر داشت نزیك بودن تمام این آثار در كنار هم میباشد. شهر اصفهان خواهر خوانده فلورانس است.

این شهر تاریخی از سال 200 قبل از میلاد شكل گرفت و زیر سلطه شهر فیزول(Fiesole) بود. در جنگ جهانی دوم شهر فلورانس خسارتهای زیادی را متحمل شد، بسیاری ازپلها بمباران شدند و به بناها و آثار هنری خسارت زیادی وارد شد كه بعضی از آنها هنوز در دست مرمت است. به علت وجود این مرمت ها كارشناسان زیادی از كشورهای مختلف به این شهر آمدند و شیوه های جدیدی را در هنر مرمت اماكن و ابنیه های قدیمی تجربه نمودند.

جمعیت شهر حدود 371 هزار نفر است.از دیدنیهای شهر فلورانس عبارتند از موزه DEGLI UFFIZIاست كه توسط VASARI در سال 1574 طراحی شده و امروز یكی از بزرگترین و معروفترین موزه های جهان بشمار میرود، كاخ PITTIكه در باغ BOBOLI قرار گرفته است و موزه نقره جات و آثار رافائل ضمنا به قول میكل آنژ درب های بهشت كه همان درب های برنزی ساختهGHIBERTI می باشد از سایر دیدنی ها بشمار می آید.با ایران ایر از طریق رم ومیلان و یا سایر خطوط اروپائی میتوان به فلورانس مسافرت كرد.فلورانس یكی از زیبا ترین شهرهای دنیاست كه آوازه آن هر گردشگری را به خود جذب می كند این شهر تماشایی كه در 180 مایلی شمال رم قرار دارد زادگاه هنرمندانی چون لئوناردو داوینچی، میكل آنژ و دانته است بیشترین آثار هنری جهان را در خود جای داده است. گفته می شود كه ایتالیا 60% آثار هنری را در خود جای داده و بیش از نیمی از این آثار در فلورانس جای دارند.اوج رونق فلورانس به قرن پانزدهم میلادی باز می گردد كه در آن زمان خانواده مریچی كل فلورانس را خرید و بر آن حكم رانی كرد.جالب است بدانید كه در سال 1377 در هنگام سفر وزیر امور خارجه وقت ایتالیا به ایران ، قرارداد خواهر خواندگی بین شهرهای فلورانس و اصفهان به امضاء رسید كه در نتیجه آن كلیسای جلفای  اصفهان با همكاری كارشناسان ایتالیایی مرتب شده